Aktivt företag
T. Pernius Transport AB
Översikt
Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet med personaluthyrning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Litorinavägen 16
- Postnummer & ort
- 38392 MÖNSTERÅS
- Registrerat namn
- T. Pernius Transport ABReg 2014-01-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▲ 43,9 %Årets resultat
247 tkr
▲ 671,9 %Tillgångar
927 tkr
▲ 29,7 %Eget kapital
885 tkr
▲ 38,7 %Soliditet
95,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
604 tkr
▲ 83,0 %Totala skulder
42 tkr
▼ 44,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 720 000 | 1 195 000 | 1 250 000 | 1 221 000 | 1 320 611 |
| Övriga externa kostnader | 561 000 | 355 000 | - | - | 389 572 |
| Personalkostnader | 999 000 | 778 000 | - | - | 679 305 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 312 000 | 40 000 | - | - | 249 470 |
| Resultat e. fin. poster | 312 000 | 41 000 | 110 000 | 144 000 | 249 470 |
| Resultat före skatt | 312 000 | 41 000 | - | - | 249 470 |
| Årets resultat | 247 000 | 32 000 | - | - | 194 835 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 48 000 | 176 000 | - | - | 38 489 |
| Omsättningstillgångar | 880 000 | 539 000 | - | - | 781 336 |
| Kassa & bank | 604 000 | 330 000 | - | - | 602 661 |
| Summa tillgångar | 927 000 | 715 000 | - | - | 819 825 |
| Eget kapital | 885 000 | 638 000 | - | - | 1 081 297 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 42 000 | 76 000 | - | - | −261 472 |
| Soliditet (%) | 95,4 % | 89,3 % | 75,3 % | 76,1 % | 131,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 43,9 % jämfört med 2024, till 1,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 247 tkr, en nettomarginal på 14,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 95,4 % vid årets slut, upp från 76,1 % (2022).
Rörelsemarginal
18,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+43,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
27,9 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
860 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mönsterås
Andra registrerade bolag med säte i Mönsterås.
- A-S Palmér ABAB
- A.G.N Invest i Kalmar ABAB
- A.Ingvarsson ABAB
- A.Palmérs i Mönsterås ABAB
- AB BoxaviaAB
- ABC Karossen i Mönsterås ABAB
- Ahlgren Ventures ABAB
- Aivonic Labs ABAB