Aktivt företag
T Steelhammar AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-09
Bolaget skall bedriva verksamhet inom försäljning av följande tjänster inom tryckeritjänst, grafiska tjänster, display och event samt partihandel med kläder och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 oktober 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 18130 Grafiska tjänster före tryckning (prepress/premedia)
- Bransch (SNI)
- SNI 46900 Icke-specialiserad partihandel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ängavägen9
- Postnummer & ort
- 24764 VEBERÖD
- Registrerat namn
- T Steelhammar ABReg 2023-11-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▼ 47,7 %Årets resultat
125 tkr
▲ 47,6 %Tillgångar
582 tkr
▲ 207,4 %Eget kapital
235 tkr
▲ 114,0 %Soliditet
51,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
291 tkr
▲ 339,9 %Totala skulder
266 tkr
▲ 440,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 260 728 | 2 408 368 |
| Övriga externa kostnader | 97 924 | 137 629 |
| Personalkostnader | 38 381 | 135 390 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 208 009 | 136 450 |
| Resultat e. fin. poster | 208 111 | 137 564 |
| Resultat före skatt | 158 111 | 107 564 |
| Årets resultat | 125 388 | 84 948 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 581 567 | 189 177 |
| Kassa & bank | 290 904 | 66 125 |
| Summa tillgångar | 581 567 | 189 177 |
| Eget kapital | 235 336 | 109 948 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 266 231 | 49 229 |
| Soliditet (%) | 51,0 % | 71,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 125 tkr, en nettomarginal på 9,9 %.
- Soliditeten var 51,0 % vid årets slut, ned från 71,0 % (2024).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 62 % av bolagen med samma huvudbransch, grafiska tjänster före tryckning (prepress/premedia) (SNI 18130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,9 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
53,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Veberöd
Andra registrerade bolag med säte i Veberöd.
- 102:ans Trafik and Fastfood ABAB
- A Profit of Sweden ABAB
- A-Golv och bygg i skåne ABAB
- A.C.C. Fastighets ABAB
- A.Magnusson's Måleri & Entreprenad ABAB
- AB ADAB ENTREPRENAD & BYGGAB
- AB Entreprenadställningar i SkåneAB
- AB stockholmffAB