Aktivt företag
TA Enterprises AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva kulturell verksamhet inom dans, show, författarskap, radio och föreläsning samt verka som konferencier och moderator, design av varor, frisk-och skönhetsvård. Artistisk och konstnärlig verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Danskes gränd 2
- C/o
- c/o Ekonomiroslagen AB
- Postnummer & ort
- 76130 NORRTÄLJE
- Registrerat namn
- TA Enterprises ABReg 2013-12-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,0 mkr
▼ 31,2 %Årets resultat
5 tkr
▼ 98,4 %Tillgångar
600 tkr
▼ 35,9 %Eget kapital
150 tkr
▼ 66,3 %Soliditet
34,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
270 tkr
▼ 26,8 %Totala skulder
380 tkr
▲ 26,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 048 853 | 2 978 525 | 3 097 887 | 1 623 615 | 4 204 777 |
| Övriga externa kostnader | 866 513 | 946 946 | - | - | 749 464 |
| Personalkostnader | 675 230 | 694 183 | - | - | 1 269 954 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −104 672 | 377 925 | - | - | 536 783 |
| Resultat e. fin. poster | −103 261 | 383 498 | 611 902 | 254 047 | 533 047 |
| Resultat före skatt | 16 739 | 383 498 | - | - | 533 047 |
| Årets resultat | 4 775 | 302 592 | - | - | 401 157 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 358 476 |
| Omsättningstillgångar | 599 523 | 935 984 | - | - | 929 790 |
| Kassa & bank | 270 012 | 368 694 | - | - | 373 585 |
| Summa tillgångar | 599 523 | 935 984 | - | - | 1 288 266 |
| Eget kapital | 149 771 | 444 996 | - | - | 480 810 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 379 752 | 300 988 | - | - | 807 456 |
| Soliditet (%) | 34,3 % | 63,7 % | 80,0 % | 83,0 % | 37,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,1 mkr (2022) till 2,0 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 5 tkr, en nettomarginal på 0,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 34,3 % vid årets slut, ned från 83,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, produktion av film, video och tv-program (SNI 59110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−5,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−31,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+8,1 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
3,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,58
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrtälje
Andra registrerade bolag med säte i Norrtälje.
- 10/24 Revision ABAB
- 16bit ABAB
- 1PayRoll ABAB
- 24h Marketing ABAB
- 2Gringos ABAB
- 2L Norrtälje ABAB
- 381 Entreprenad ABAB
- 3N Bygg ABAB