Aktivt företag

Tabbit AB

AB Org.nr 5592582547
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-15

Bolaget skall bedriva en plattform online där musiker kan komma i kontakt med varandra. Bolaget ska bedriva försäljning av tabulatur och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
3 juni 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Annelundsvägen 8B
Postnummer & ort
44141 ALINGSÅS
Registrerat namn
Tabbit ABReg 2020-08-26

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
7,9 mkr
▲ 95,6 %
Årets resultat
503 tkr
▲ 12,2 %
Tillgångar
1,2 mkr
▼ 8,7 %
Eget kapital
556 tkr
▲ 4,3 %
Soliditet
47,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▼ 8,0 %
Totala skulder
625 tkr
▼ 17,8 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 7 888 535 4 033 321 2 164 410 1 000 647 42 190
Övriga externa kostnader 1 282 208 572 537 96 317 49 374 18 385
Personalkostnader 757 919 224 400 231 097 189 592 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 681 186 564 867 351 799 −12 256 −31 663
Resultat e. fin. poster 638 480 564 877 351 789 −12 289 −31 663
Resultat före skatt 638 480 564 877 351 789 −12 289 −31 663
Årets resultat 502 935 448 372 281 618 −12 289 −31 663
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 1 180 814 1 293 072 403 176 63 100 22 886
Kassa & bank 1 143 499 1 242 367 389 257 63 458 16 329
Summa tillgångar 1 180 814 1 293 072 403 176 63 100 22 886
Eget kapital 555 972 533 038 284 666 3 048 −6 663
Långfristiga skulder 374 996 500 000 - - -
Kortfristiga skulder 249 846 260 034 118 510 60 052 29 549
Soliditet (%) 47,1 % 41,2 % 70,6 % 4,8 % -29,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,0 mkr (2021) till 7,9 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 503 tkr, en nettomarginal på 6,4 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 47,1 % vid årets slut, upp från 4,8 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,7 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, ljudinspelning och musikutgivning (SNI 59200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+95,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+99,0 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
90,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,9 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Tabbit AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-21

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-20 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-18 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Alingsås

Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.

Alla företag i Alingsås →