Aktivt företag
Tabernarius AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Podcast, blogg. Investera i onoterade samt noterade värdepapper. Även fastigheter.
- Registrerat
- 16 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58190 Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Karlavägen 117
- C/o
- c/o Forsström
- Postnummer & ort
- 11526 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Tabernarius ABReg 2023-10-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,6 mkr
▲ 10,5 %Årets resultat
155 tkr
▲ 650,7 %Tillgångar
723 tkr
▲ 879,2 %Eget kapital
208 tkr
▲ 289,8 %Soliditet
29,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
51 tkr
▲ 138,7 %Totala skulder
515 tkr
▲ 2425,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 595 076 | 2 347 671 | 17 915 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 142 069 | 1 150 272 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 189 183 | 20 572 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 189 140 | 20 642 | −17 195 | −19 429 |
| Resultat före skatt | 189 140 | 20 642 | - | - |
| Årets resultat | 154 955 | 20 642 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 723 220 | 73 862 | - | - |
| Kassa & bank | 51 477 | 21 563 | - | - |
| Summa tillgångar | 723 220 | 73 862 | - | - |
| Eget kapital | 208 430 | 53 475 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 514 791 | 20 387 | - | - |
| Soliditet (%) | 29,0 % | 72,0 % | 64,0 % | 91,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 10,5 % jämfört med 2024, till 2,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 155 tkr, en nettomarginal på 6,0 %.
- Soliditeten var 29,0 % vid årets slut, ned från 91,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara (SNI 58190). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,5 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
74,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB