Aktivt företag
Täby Airmaintenance Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget ska bedriva teknisk service på flygplan, handel med och förvaltning av värdepapper, uthyrning av och handel med flygplan samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 maj 1970
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33160 Reparation och underhåll av civila luftfartyg och rymdfarkoster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Örebro Flygplats
- Postnummer & ort
- 70594 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Täby Airmaintenance AktiebolagReg 1989-10-18
- Registrerat namn
- TAM Täby AirmaintenanceReg 2002-11-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
147,3 mkr
▲ 3,1 %Årets resultat
15,7 mkr
▲ 0,5 %Tillgångar
94,5 mkr
▲ 9,7 %Eget kapital
53,7 mkr
▲ 11,9 %Soliditet
80,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
41
Medelantal
Totala skulder
12,6 mkr
▼ 4,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 147 257 506 | 142 865 200 | 134 115 771 | 105 597 857 | 82 863 000 |
| Övriga externa kostnader | 26 444 592 | 23 864 550 | 22 952 853 | 15 679 415 | - |
| Personalkostnader | 31 430 414 | 31 890 942 | 30 108 142 | 30 762 927 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 22 668 174 | 25 727 303 | 24 014 558 | 11 076 599 | - |
| Resultat e. fin. poster | 23 367 974 | 25 925 560 | 23 979 997 | 11 038 221 | 7 129 000 |
| Resultat före skatt | 20 101 757 | 19 821 081 | 18 854 718 | 9 420 244 | - |
| Årets resultat | 15 726 227 | 15 640 814 | 14 930 467 | 7 437 624 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 359 392 | 2 498 725 | 3 542 786 | 5 193 054 | - |
| Omsättningstillgångar | 92 122 624 | 83 642 242 | 73 971 815 | 60 638 321 | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 94 482 016 | 86 140 967 | 77 514 601 | 65 831 375 | 55 784 000 |
| Eget kapital | 53 691 960 | 47 965 733 | 39 824 919 | 29 894 452 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | 0 | 3 308 695 | - |
| Kortfristiga skulder | 12 606 086 | 13 257 481 | 18 876 408 | 18 940 233 | - |
| Soliditet (%) | 80,5 % | 78,7 % | 70,6 % | 61,9 % | 66,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 75,2 mkr (2019) till 147,3 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 15,7 mkr, en nettomarginal på 10,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 80,5 % vid årets slut, upp från 61,9 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av civila luftfartyg och rymdfarkoster (SNI 33160). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+15,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
29,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,31
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,6 mkr
41 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB