Aktivt företag
Tagesson & Lundquist Revision AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Aktiebolaget ska bedriva revisionsverksamhet, konsultverksamhet inom området för finansiell information samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 februari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69202 Revision
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 99
- Postnummer & ort
- 39121 KALMAR
- Registrerat namn
- Tagesson & Lundquist Revision ABReg 2016-02-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,1 mkr
▲ 53,6 %Årets resultat
2,4 mkr
▲ 34,4 %Tillgångar
7,8 mkr
▲ 34,2 %Eget kapital
6,9 mkr
▲ 35,0 %Soliditet
87,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
3,8 mkr
▼ 0,0 %Totala skulder
966 tkr
▲ 29,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 100 528 | 4 621 926 | 4 245 789 | 3 795 029 | 2 986 355 |
| Övriga externa kostnader | 802 746 | 727 579 | 680 160 | 538 835 | 460 916 |
| Personalkostnader | 3 331 154 | 1 894 871 | 1 888 724 | 1 650 019 | 1 608 933 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 984 020 | 2 199 761 | 1 865 418 | 1 779 047 | 1 079 539 |
| Resultat e. fin. poster | 3 060 386 | 2 276 702 | 1 966 729 | 1 765 565 | 1 082 267 |
| Resultat före skatt | 3 060 386 | 2 276 702 | 1 966 729 | 1 765 565 | 1 082 267 |
| Årets resultat | 2 424 703 | 1 804 408 | 1 573 218 | 1 395 052 | 856 809 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 726 175 | 1 187 000 | 1 166 899 | 551 101 | 83 783 |
| Omsättningstillgångar | 5 103 042 | 4 645 295 | 3 206 558 | 2 792 845 | 2 288 952 |
| Kassa & bank | 3 781 117 | 3 781 408 | 2 471 817 | 1 364 713 | 2 041 527 |
| Summa tillgångar | 7 829 217 | 5 832 295 | 4 373 457 | 3 343 946 | 2 372 735 |
| Eget kapital | 6 863 317 | 5 084 615 | 3 926 207 | 2 933 989 | 2 101 936 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 965 900 | 747 680 | 447 250 | 409 957 | 270 799 |
| Soliditet (%) | 87,7 % | 87,2 % | 89,8 % | 87,7 % | 88,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 3,0 mkr (2021) till 7,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2,4 mkr, en nettomarginal på 34,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 87,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, revision (SNI 69202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
42,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
34,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+53,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+24,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
35,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kalmar
Andra registrerade bolag med säte i Kalmar.
- @ Soheilas ABAB
- 180 Degrees ABAB
- 1x2 Bygg i Sydost ABAB
- 24 i Norden ABAB
- 24 se Sverige ABAB
- 24 se Sverige Holding ABAB
- 2Medics ABAB
- 2S Holding ABAB