Aktivt företag
Tahsin Tobak AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Försäljning tobak, godis, läsk , Mobil tillbehör , leksaker, livsmedel.
- Registrerat
- 20 mars 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46390 Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brunnbyvägen 15
- Postnummer & ort
- 12044 ÅRSTA
- Registrerat namn
- Tahsin Tobak ABReg 2018-03-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
24,7 mkr
▲ 6,5 %Årets resultat
582 tkr
▲ 47,2 %Tillgångar
3,5 mkr
▲ 136,1 %Eget kapital
1,8 mkr
▲ 46,3 %Soliditet
51,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
3,1 mkr
▲ 233,1 %Totala skulder
1,7 mkr
▲ 606,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 24 716 061 | 23 207 987 | 36 427 627 | 28 346 356 |
| Övriga externa kostnader | 358 779 | 404 416 | - | - |
| Personalkostnader | 685 862 | 875 658 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 328 976 | 402 520 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 327 074 | 402 167 | 476 148 | 167 001 |
| Resultat före skatt | 2 327 074 | 402 167 | - | - |
| Årets resultat | 582 312 | 395 658 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 90 000 | 210 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 442 970 | 1 286 375 | - | - |
| Kassa & bank | 3 132 795 | 940 612 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 532 970 | 1 496 375 | - | - |
| Eget kapital | 1 838 751 | 1 256 438 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 694 219 | 239 937 | - | - |
| Soliditet (%) | 51,3 % | 84,0 % | 59,0 % | 34,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 6,5 % jämfört med 2023, till 24,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 582 tkr, en nettomarginal på 2,4 %.
- Soliditeten var 51,3 % vid årets slut, upp från 34,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−4,5 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
31,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
24,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Årsta
Andra registrerade bolag med säte i Årsta.
- 2 Home Solna ABAB
- 21/Thirty-One ABAB
- 2PMK ABAB
- 377 Holding ABAB
- 377 Sport ABAB
- 4 Solutions Sweden ABAB
- 7Circles ABAB
- A Catering Sweden ABAB