Aktivt företag
Takcirkeln AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsplåtslageri, takläggning med tätskickt och byggnadsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 december 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43411 Takarbeten av plåt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Särslövsvägen 182
- Postnummer & ort
- 24593 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Takcirkeln ABReg 2014-12-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▲ 68,8 %Årets resultat
64 tkr
▲ 288,9 %Tillgångar
968 tkr
▼ 6,6 %Eget kapital
443 tkr
▲ 16,7 %Soliditet
46,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
413 tkr
▲ 142,1 %Totala skulder
524 tkr
▼ 20,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 659 931 | 983 113 | 1 201 559 | 1 248 000 | 727 000 |
| Övriga externa kostnader | 411 766 | 338 487 | 229 221 | - | - |
| Personalkostnader | 589 168 | 527 554 | 406 046 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 112 986 | −14 552 | 146 346 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 79 007 | −33 622 | 137 445 | 182 000 | 1 000 |
| Resultat före skatt | 79 007 | −33 622 | 137 445 | - | - |
| Årets resultat | 63 514 | −33 622 | 107 841 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 467 940 | 592 724 | 58 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 499 592 | 443 220 | 698 576 | - | - |
| Kassa & bank | 413 256 | 170 681 | 608 659 | - | - |
| Summa tillgångar | 967 532 | 1 035 944 | 756 576 | - | - |
| Eget kapital | 443 198 | 379 683 | 413 305 | - | - |
| Långfristiga skulder | 435 673 | 596 234 | 97 222 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 88 661 | 60 027 | 246 049 | - | - |
| Soliditet (%) | 46,0 % | 37,0 % | 55,0 % | 57,0 % | 40,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 68,8 % jämfört med 2024, till 1,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 64 tkr, en nettomarginal på 3,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 46,0 % vid årets slut, ned från 57,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 38 % av bolagen med samma huvudbransch, takarbeten av plåt (SNI 43411). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+68,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+22,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
14,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,63
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB