Aktivt företag

TAKKÅREN I SVERIGE AB

AB Org.nr 5590204565
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-03

Bolaget ska bedriva takomläggning, fasadarbeten samt installera solpaneler och andra lösningar för grön energi samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
10 juli 2015
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43412 Takarbeten av andra material än plåt
Bransch (SNI)
SNI 43411 Takarbeten av plåt
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Byängsgränd 14
C/o
c/o Årsta Park Kontorshotell, OM Accounting AB
Postnummer & ort
12040 ÅRSTA
Registrerat namn
Taklandslaget ABReg 2025-04-17

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
20,4 mkr
▲ 158,1 %
Årets resultat
1,4 mkr
▲ 78,2 %
Tillgångar
7,1 mkr
▲ 109,0 %
Eget kapital
2,0 mkr
▲ 132,0 %
Soliditet
27,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
2,6 mkr
▲ 6,8 %
Totala skulder
5,1 mkr
▲ 101,4 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 20 422 154 7 911 883 779 797 406 889 1 307 098
Övriga externa kostnader 3 306 990 1 519 933 182 770 51 525 181 663
Personalkostnader 5 171 982 2 058 703 183 988 0 573 979
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 651 830 1 016 690 405 285 155 364 193 324
Resultat e. fin. poster 1 840 799 1 017 422 406 794 157 986 193 268
Resultat före skatt 1 840 799 1 017 422 406 794 157 986 193 268
Årets resultat 1 413 100 793 056 337 021 117 534 193 268
Balansräkning
Anläggningstillgångar 430 397 330 030 39 063 150 000 350 000
Omsättningstillgångar 6 637 940 3 051 589 793 581 133 396 154 693
Kassa & bank 2 575 313 2 410 451 158 208 32 869 102 948
Summa tillgångar 7 068 337 3 381 619 832 644 283 396 504 693
Eget kapital 1 956 659 843 559 556 503 219 482 301 948
Långfristiga skulder 0 72 - - -
Kortfristiga skulder 5 111 678 2 537 988 276 141 63 914 202 745
Soliditet (%) 27,7 % 24,9 % 66,8 % 77,0 % 60,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 407 tkr (2022) till 20,4 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 1,4 mkr, en nettomarginal på 6,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 27,7 % vid årets slut, ned från 77,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, takarbeten av andra material än plåt (SNI 43412). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+158,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+98,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
72,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,6 mkr
8 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför TAKKÅREN I SVERIGE AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-09

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-20 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-14 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-01-08 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Årsta

Andra registrerade bolag med säte i Årsta.

Alla företag i Årsta →