Aktivt företag
Takläggarna Skåne-Hässleholm AB
Översikt
Företaget skall bedriva montagearbete av solcellsanläggningar samt renovering av tak.
- Registrerat
- 2 augusti 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 43412 Takarbeten av andra material än plåt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kristianstadsvägen 57
- Postnummer & ort
- 28133 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- Takläggarna Skåne-Hässleholm ABReg 2025-06-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,4 mkr
▼ 47,3 %Årets resultat
1,0 mkr
▲ 195,1 %Tillgångar
989 tkr
▲ 226,5 %Eget kapital
36 tkr
▲ 103,6 %Soliditet
4,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
0 kr
▼ 100,0 %Totala skulder
953 tkr
▼ 27,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 4 432 812 | 8 414 680 | 8 788 000 |
| Övriga externa kostnader | 892 166 | 1 638 449 | - |
| Personalkostnader | 3 129 491 | 7 545 627 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 127 280 | −1 083 529 | - |
| Resultat e. fin. poster | 105 557 | −1 094 289 | 92 000 |
| Resultat före skatt | 1 040 557 | −1 094 289 | - |
| Årets resultat | 1 040 557 | −1 094 289 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 989 342 | 302 994 | - |
| Kassa & bank | 0 | 169 248 | - |
| Summa tillgångar | 989 342 | 302 994 | - |
| Eget kapital | 36 400 | −1 004 157 | - |
| Långfristiga skulder | 372 205 | 0 | - |
| Kortfristiga skulder | 580 737 | 1 307 151 | - |
| Soliditet (%) | 4,0 % | -331,0 % | 7,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 47,3 % jämfört med 2024, till 4,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,0 mkr, en nettomarginal på 23,5 %.
- Soliditeten var 4,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, elinstallationer (SNI 43210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
23,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−47,3 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
1,70
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
887 tkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2025-11-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2023-10-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 23:ans Hem & Trägård ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4Consult ABAB
- 4max ABAB