Aktivt företag

Tale Content Creators AB

AB Org.nr 5590557749
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-05

Bolaget skall bedriva innehållsproduktion och rådgivning inom kommunikation jämte därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
18 mars 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 73111 Reklambyråverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Brahegatan 10, vån 8
Postnummer & ort
11437 STOCKHOLM
Registrerat namn
Tale Content Creators ABReg 2017-11-18

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
23,2 mkr
▲ 3,8 %
Årets resultat
2,9 mkr
▲ 92,5 %
Tillgångar
13,5 mkr
▲ 81,5 %
Eget kapital
3,1 mkr
▲ 83,4 %
Soliditet
44,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
13
Medelantal
Kassa & bank
5,4 mkr
▲ 100,8 %
Totala skulder
6,8 mkr
▲ 153,6 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 23 243 571 22 398 285 24 258 516 18 294 000 12 516 000
Övriga externa kostnader 4 102 008 4 324 306 3 807 517 - -
Personalkostnader 11 950 948 13 212 527 11 477 987 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 4 152 986 2 142 407 4 372 801 - -
Resultat e. fin. poster 4 247 365 2 211 317 4 372 462 3 902 000 2 965 000
Resultat före skatt 3 743 430 1 965 524 4 062 462 - -
Årets resultat 2 930 122 1 522 070 3 188 831 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 193 921 215 993 0 - -
Omsättningstillgångar 13 340 566 7 240 785 9 614 837 - -
Kassa & bank 5 395 796 2 687 374 6 691 026 - -
Summa tillgångar 13 534 487 7 456 778 9 614 837 - -
Eget kapital 3 144 263 1 714 141 3 392 071 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 6 840 496 2 696 844 3 422 766 - -
Soliditet (%) 44,1 % 55,4 % 58,4 % 45,4 % 50,8 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 3,8 % jämfört med 2023, till 23,2 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 2,9 mkr, en nettomarginal på 12,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 44,1 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, reklambyråverksamhet (SNI 73111). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+16,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
93,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,95
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
13 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Tale Content Creators AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-11

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-15 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-09 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →