Aktivt företag
Tale n Temp Productions AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Bolagets verksamhet specialiserar sig bland annat inom språktjänster som tolkning, översättning. Bolaget är även aktivt inom rekrytering och bemanning inom kundtjänst, lärande verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74300 Översättning och tolkning
- Bransch (SNI)
- SNI 26300 Tillverkning av kommunikationsutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Pustegränd 1-3
- C/o
- c/o DigitalTolk
- Postnummer & ort
- 11820 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Tale n Temp Productions ABReg 2020-10-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,7 mkr
▼ 8,8 %Årets resultat
13 tkr
▲ 82,6 %Tillgångar
4,3 mkr
▼ 8,0 %Eget kapital
238 tkr
▲ 5,9 %Soliditet
7,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
17
Medelantal
Kassa & bank
3,0 mkr
▼ 23,2 %Totala skulder
4,0 mkr
▼ 8,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 7 733 461 | 8 477 400 | 7 779 469 | 5 332 125 |
| Övriga externa kostnader | 35 433 | 17 161 | 202 346 | 34 962 |
| Personalkostnader | 7 522 135 | 9 095 025 | 6 865 974 | 5 015 333 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 313 642 | −553 223 | 826 650 | 324 097 |
| Resultat e. fin. poster | 328 500 | −539 271 | 818 699 | 324 097 |
| Resultat före skatt | 13 200 | 7 229 | 699 | 244 097 |
| Årets resultat | 13 200 | 7 229 | 699 | 191 862 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 300 909 | 4 674 727 | 3 022 675 | 2 272 234 |
| Kassa & bank | 2 962 068 | 3 855 789 | 1 718 902 | 1 269 280 |
| Summa tillgångar | 4 300 909 | 4 674 727 | 3 022 675 | 2 272 234 |
| Eget kapital | 237 991 | 224 790 | 217 561 | 216 862 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 982 918 | 4 369 937 | 2 725 114 | 1 975 372 |
| Soliditet (%) | 7,0 % | 6,0 % | 9,0 % | 12,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 8,8 % jämfört med 2023, till 7,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 13 tkr, en nettomarginal på 0,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 7,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, översättning och tolkning (SNI 74300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−0,3 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
5,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
455 tkr
17 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB