Aktivt företag
Tältmästarna Event & Service AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Aktiebolaget ska bedriva uthyrning av tält och evenemangsutrustning samt förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77220 Uthyrning och leasing av andra hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- GASVERKSGATAN 5
- Postnummer & ort
- 26135 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- Tältmästarna Event & Service ABReg 2024-10-14
- Registrerat namn
- Tältmästarna i SkåneReg 2024-10-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022Omsättning
845 tkr
▲ 183,3 %Årets resultat
49 tkr
▲ 149,0 %Tillgångar
133 tkr
▲ 18,2 %Eget kapital
117 tkr
▲ 72,9 %Soliditet
88,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
22 tkr
▼ 23,4 %Totala skulder
15 tkr
▼ 65,5 %| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 845 095 | 298 252 | 1 074 656 | 1 333 000 | 1 403 000 |
| Övriga externa kostnader | 549 443 | 248 763 | 436 665 | - | - |
| Personalkostnader | 77 500 | 132 093 | 343 619 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 67 444 | −99 515 | 19 846 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 49 410 | −100 800 | 11 872 | 135 000 | 92 000 |
| Resultat före skatt | 49 410 | −100 800 | 11 872 | - | - |
| Årets resultat | 49 410 | −100 800 | 8 181 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 40 000 | 77 328 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 132 524 | 72 161 | 127 856 | - | - |
| Kassa & bank | 22 048 | 28 794 | 93 316 | - | - |
| Summa tillgångar | 132 524 | 112 161 | 205 184 | - | - |
| Eget kapital | 117 194 | 67 784 | 98 584 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 15 330 | 44 377 | 106 600 | - | - |
| Soliditet (%) | 88,4 % | 60,4 % | 48,0 % | 51,8 % | 40,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Omsättningen ökade med 183,3 % jämfört med 2021, till 845 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 49 tkr, en nettomarginal på 5,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 88,4 % vid årets slut, upp från 51,8 % (2019).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,6 gånger om.
Rörelsemarginal
8,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+183,3 %
2021 till 2022
Genomsnittlig tillväxt
−11,9 % per år
2018 till 2022
Avkastning på eget kapital
42,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,64
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
423 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 24 Wash ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB