Aktivt företag
Tandhygienist Khanda Yousef AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Bolaget ska bedriva verksamhet inom tandhygien och skönhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 mars 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86991 Tandhygienistverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Pimpelgatan 28
- C/o
- c/o Yousef
- Postnummer & ort
- 15259 SÖDERTÄLJE
- Registrerat namn
- Tandhygienist Khanda Yousef ABReg 2024-02-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
172 tkr
▼ 77,8 %Årets resultat
-5 tkr
▼ 102,5 %Tillgångar
308 tkr
▼ 38,0 %Eget kapital
279 tkr
▼ 27,3 %Soliditet
90,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
220 tkr
▼ 27,6 %Totala skulder
28 tkr
▼ 74,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 172 057 | 775 685 | 160 914 | 76 627 | 104 539 |
| Övriga externa kostnader | 82 349 | 71 474 | 33 274 | 13 803 | 42 122 |
| Personalkostnader | 56 796 | 403 980 | 300 | 1 000 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −974 | 254 392 | 96 110 | 30 854 | 27 836 |
| Resultat e. fin. poster | −2 487 | 254 268 | 95 972 | 30 853 | 27 808 |
| Resultat före skatt | −2 487 | 254 268 | 95 972 | 30 853 | 27 808 |
| Årets resultat | −5 099 | 203 281 | 75 640 | 24 498 | 21 853 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 67 516 | 95 353 | 32 849 | 42 849 | - |
| Omsättningstillgångar | 240 131 | 400 726 | 175 978 | 64 995 | 80 794 |
| Kassa & bank | 219 691 | 303 554 | 175 978 | 64 351 | 78 954 |
| Summa tillgångar | 307 647 | 496 079 | 208 827 | 107 844 | 80 794 |
| Eget kapital | 279 478 | 384 577 | 181 297 | 105 656 | 81 158 |
| Långfristiga skulder | 662 | 1 500 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 27 507 | 110 002 | 27 530 | 2 188 | −364 |
| Soliditet (%) | 90,8 % | 77,5 % | 86,8 % | 98,0 % | 100,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 77,8 % jämfört med 2024, till 172 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 5 tkr, en nettomarginal på −3,0 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 90,8 % vid årets slut, ned från 98,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 8 % av bolagen med samma huvudbransch, tandhygienistverksamhet (SNI 86991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−3,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−77,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−1,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-01-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Södertälje
Andra registrerade bolag med säte i Södertälje.
- 0024 Entreprenad ABAB
- 08 Barbers ABAB
- 08 Betonghåltagning Holding ABAB
- 08 Gruppen ABAB
- 08 JL Fastigheter ABAB
- 08 Rörservice ABAB
- 08 Shop ABAB
- 08 Tak & Plåt ABAB