Aktivt företag
Tandläkare Caroline Nordquist Orsucci Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva tandvård och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 januari 1999
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86230 Tandläkarverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mansängsstigen 10
- Postnummer & ort
- 74632 BÅLSTA
- Registrerat namn
- Tandläkare Caroline Nordquist Orsucci AktiebolagReg 1999-01-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
10,0 mkr
▲ 8,0 %Årets resultat
1,9 mkr
▲ 16,9 %Tillgångar
8,8 mkr
▲ 6,7 %Eget kapital
6,5 mkr
▲ 16,1 %Soliditet
84,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
2,1 mkr
▼ 29,2 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 12,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 033 549 | 9 288 609 | 7 810 607 | 8 483 000 | 8 153 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 362 581 | 1 387 815 | 1 316 274 | - | - |
| Personalkostnader | 4 790 519 | 4 127 233 | 3 382 129 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 916 001 | 1 705 223 | 1 615 989 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 936 058 | 1 760 488 | 1 626 676 | 1 814 000 | 1 901 000 |
| Resultat före skatt | 2 416 058 | 2 078 488 | 1 626 676 | - | - |
| Årets resultat | 1 898 020 | 1 624 141 | 1 276 757 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 953 163 | 4 678 196 | 3 660 684 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 802 009 | 3 528 689 | 2 819 321 | - | - |
| Kassa & bank | 2 123 247 | 2 997 752 | 2 467 564 | - | - |
| Summa tillgångar | 8 755 172 | 8 206 885 | 6 480 005 | - | - |
| Eget kapital | 6 467 961 | 5 569 941 | 3 945 800 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 187 211 | 1 056 944 | 636 205 | - | - |
| Soliditet (%) | 84,0 % | 83,0 % | 84,0 % | 69,0 % | 50,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 7,8 mkr (2023) till 10,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,9 mkr, en nettomarginal på 18,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 84,0 % vid årets slut, upp från 69,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, tandläkarverksamhet (SNI 86230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
29,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Tandläkare Caroline Nordquist Orsucci Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Bålsta
Andra registrerade bolag med säte i Bålsta.
- 08 Lyft ABAB
- 2 Invest Sverige ABAB
- 2-Con Rental ABAB
- 28 Symbols ABAB
- 2Con Sverige ABAB
- 2TM Capital ABAB
- 2TM Holding ABAB
- 33ans Allservice ABAB