Aktivt företag

Tandläkarhuset Spånga AB

AB Org.nr 5593456527
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-08-03

Föremålet för bolagets verksamhet är att äga, driva och förvalta tandläkarkliniker, äga och förvalta fast och lös egendom såsom aktier andelar och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
11 november 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86230 Tandläkarverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Spånga Torgväg 9
Postnummer & ort
16351 SPÅNGA
Registrerat namn
Tandläkarhuset Spånga ABReg 2022-02-01

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
25,6 mkr
▲ 9,6 %
Årets resultat
3,4 mkr
▲ 136,5 %
Tillgångar
7,5 mkr
▲ 37,7 %
Eget kapital
3,5 mkr
▲ 134,1 %
Soliditet
46,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
2,0 mkr
▲ 839,0 %
Totala skulder
4,1 mkr
▲ 2,0 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 25 582 098 23 347 750 19 095 990 5 337 339
Övriga externa kostnader 5 462 605 4 826 402 7 861 721 3 988 581
Personalkostnader 5 122 096 4 718 554 2 114 302 1 283 865
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 4 270 694 1 877 484 3 449 194 −2 574 809
Resultat e. fin. poster 4 326 881 1 840 223 3 322 675 −2 743 337
Resultat före skatt 4 326 881 1 840 223 3 322 675 −2 743 337
Årets resultat 3 430 979 1 450 774 3 195 176 −2 743 337
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 756 761 2 292 770 3 101 939 3 986 840
Omsättningstillgångar 5 759 549 3 163 728 652 193 313 522
Kassa & bank 1 994 499 212 398 252 748 144 827
Summa tillgångar 7 516 310 5 456 498 3 754 131 4 300 362
Eget kapital 3 458 591 1 477 613 476 839 −2 718 337
Långfristiga skulder - - 194 452 2 527 780
Kortfristiga skulder 4 057 718 3 978 885 3 082 840 4 490 918
Soliditet (%) 46,0 % 27,1 % 12,7 % -63,2 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 19,1 mkr (2023) till 25,6 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 3,4 mkr, en nettomarginal på 13,4 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 46,0 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, tandläkarverksamhet (SNI 86230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+15,7 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
99,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,2 mkr
8 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Tandläkarhuset Spånga AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-08-02

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-18 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Spånga

Andra registrerade bolag med säte i Spånga.

Alla företag i Spånga →