Aktivt företag

Tandlyftet AB

AB Org.nr 5590985247
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-07

Bolaget ska bedriva tandläkarpraktik, tandteknisk verksamhet, skönhetsvård, läkarvård, äga och förvalta aktier, äga och förvalta fast och lös egendom, inköp, försäljning, import av medicinskt material och utrustning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
26 januari 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86230 Tandläkarverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 46499 Partihandel med övriga hushållsvaror
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Thulevägen 2
Postnummer & ort
56132 HUSKVARNA
Registrerat namn
Tandlyftet ABReg 2018-08-02

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
21,4 mkr
▲ 8,1 %
Årets resultat
4,5 mkr
▼ 29,1 %
Tillgångar
27,5 mkr
▲ 8,5 %
Eget kapital
23,3 mkr
▲ 12,0 %
Soliditet
84,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
12
Medelantal
Kassa & bank
3,4 mkr
▼ 74,4 %
Totala skulder
4,2 mkr
▼ 7,3 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 21 404 090 19 796 674 22 618 858 16 136 913 12 221 272
Övriga externa kostnader 3 019 185 2 701 210 - - -
Personalkostnader 6 743 578 4 782 003 - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 5 677 316 8 003 878 - - -
Resultat e. fin. poster 5 674 009 8 005 337 9 566 729 6 647 317 5 367 599
Resultat före skatt 5 674 009 8 005 337 - - -
Årets resultat 4 496 209 6 339 580 - - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 20 988 319 10 826 549 - - -
Omsättningstillgångar 6 543 935 14 542 465 - - -
Kassa & bank 3 445 795 13 478 527 - - -
Summa tillgångar 27 532 255 25 369 013 - - -
Eget kapital 23 303 695 20 807 486 - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 4 228 560 4 561 528 - - -
Soliditet (%) 84,6 % 82,0 % 74,6 % 68,2 % 57,4 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 8,1 % jämfört med 2023, till 21,4 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 4,5 mkr, en nettomarginal på 21,0 %.
  • Soliditeten var 84,6 % vid årets slut, upp från 68,2 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, tandläkarverksamhet (SNI 86230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
26,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
21,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+15,0 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
19,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,55
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
12 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Tandlyftet AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-13

1 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-16 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Huskvarna

Andra registrerade bolag med säte i Huskvarna.

Alla företag i Huskvarna →