Aktivt företag

Tanksvets i Huskvarna Aktiebolag

AB Org.nr 5565656153
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av ackumulatortankar och övriga plåtkonstruktioner ävensom värdepapperhandel och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
5 februari 1999
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 25220 Tillverkning av andra cisterner, tankar, kar och andra behållare av metall
Bransch (SNI)
SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Hakarpsvägen 123
Postnummer & ort
56139 HUSKVARNA
Registrerat namn
Tanksvets i Huskvarna AktiebolagReg 1999-02-05

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
8,4 mkr
▼ 7,0 %
Årets resultat
976 tkr
▼ 38,3 %
Tillgångar
3,7 mkr
▼ 7,7 %
Eget kapital
2,9 mkr
▲ 0,2 %
Soliditet
82,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
1,9 mkr
▲ 14,4 %
Totala skulder
628 tkr
▼ 33,5 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 8 360 715 8 989 032 7 383 964 7 165 000 5 960 000
Övriga externa kostnader 2 033 780 1 910 524 1 384 675 - -
Personalkostnader 2 439 525 2 334 810 1 888 642 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 251 321 2 006 679 1 340 849 - -
Resultat e. fin. poster 1 245 118 1 999 392 1 334 278 866 000 547 000
Resultat före skatt 1 245 118 1 999 392 1 334 278 - -
Årets resultat 976 063 1 582 226 1 052 019 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 239 927 168 394 306 546 - -
Omsättningstillgångar 3 479 959 3 862 187 3 439 915 - -
Kassa & bank 1 912 173 1 671 707 1 769 461 - -
Summa tillgångar 3 719 886 4 030 581 3 746 461 - -
Eget kapital 2 911 740 2 905 677 2 323 451 - -
Långfristiga skulder 0 0 22 158 - -
Kortfristiga skulder 628 146 944 904 1 220 852 - -
Soliditet (%) 82,1 % 75,6 % 65,8 % 71,1 % 73,5 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen minskade med 7,0 % jämfört med 2025, till 8,4 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 976 tkr, en nettomarginal på 11,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 82,1 % vid årets slut, upp från 71,1 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,5 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 37 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av andra cisterner, tankar, kar och andra behållare av metall (SNI 25220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,0 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+8,8 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
33,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,8 mkr
3 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Tanksvets i Huskvarna Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-09-10 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-09-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-09-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-27 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Huskvarna

Andra registrerade bolag med säte i Huskvarna.

Alla företag i Huskvarna →