Aktivt företag
Tannre Entreprenad AB
Översikt
Företaget ska bedriva maskinentreprenad, anläggnings- och markarbeten, personaluthyrning, uthyrning och handel med bygg- och anläggningsmaskiner, fordon och övrig lös egendom för entreprenadbranschen och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tannerud Väststuga 1
- Postnummer & ort
- 67191 ARVIKA
- Registrerat namn
- Tannre Entreprenad ABReg 2013-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
68 tkr
▲ 189,1 %Årets resultat
15 tkr
▼ 46,7 %Tillgångar
726 tkr
▲ 4,4 %Eget kapital
701 tkr
▲ 2,1 %Soliditet
96,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
433 tkr
▼ 32,2 %Totala skulder
25 tkr
▲ 175,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 68 295 | 23 623 | 21 000 | 314 999 | 899 304 |
| Övriga externa kostnader | 43 286 | 6 403 | 6 080 | 24 923 | 4 422 |
| Personalkostnader | - | - | - | 0 | 1 900 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 361 | 31 208 | 14 920 | 3 970 | 97 880 |
| Resultat e. fin. poster | 18 433 | 34 642 | 16 892 | 6 870 | 100 030 |
| Resultat före skatt | 18 433 | 34 642 | 16 892 | 6 870 | 100 030 |
| Årets resultat | 14 655 | 27 519 | 13 413 | 5 400 | 79 624 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 280 057 | 33 183 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 445 771 | 661 856 | 658 978 | 645 565 | 1 090 164 |
| Kassa & bank | 432 777 | 638 169 | 580 843 | 543 658 | 922 237 |
| Summa tillgångar | 725 828 | 695 039 | 658 978 | 645 565 | 1 090 164 |
| Eget kapital | 700 519 | 685 864 | 658 345 | 644 931 | 639 532 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 25 309 | 9 175 | 633 | 634 | 450 632 |
| Soliditet (%) | 96,5 % | 98,7 % | 99,9 % | 99,9 % | 58,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 15 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 96,5 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 5 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−47,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
2,1 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2024-12-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-10-31)
Registrerad: 2024-02-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-10-31)
Registrerad: 2022-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-10-31)
Registrerad: 2021-12-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-10-31)
Registrerad: 2020-12-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-10-31)
Registrerad: 2019-12-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Arvika
Andra registrerade bolag med säte i Arvika.
- 123 Fönster ABAB
- 1H-Tech Solutions ABAB
- 3H-Tech ABAB
- 42store ABAB
- 61:ans Bilvård Arvika ABAB
- 671 00 Fastighet ABAB
- A Bood ABAB
- A Delia Holding ABAB