Aktivt företag
Tapaso Linné AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bar och restaurang- verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Linnégatan 39
- C/o
- c/o Tapaso
- Postnummer & ort
- 41318 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Tapaso Linné ABReg 2022-09-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,8 mkr
▲ 17,4 %Årets resultat
-227 tkr
▼ 111,6 %Tillgångar
354 tkr
▼ 51,0 %Eget kapital
-396 tkr
▼ 133,4 %Soliditet
-112,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
80 tkr
▼ 76,5 %Totala skulder
750 tkr
▼ 15,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 762 147 | 1 501 558 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 587 486 | 533 656 | 67 773 | 155 742 |
| Personalkostnader | 958 033 | 659 554 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −210 916 | −68 678 | −70 773 | −155 742 |
| Resultat e. fin. poster | −226 535 | −107 056 | −73 567 | −155 742 |
| Resultat före skatt | −226 535 | −107 056 | −73 567 | −155 742 |
| Årets resultat | −226 535 | −107 056 | −73 567 | −155 742 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 218 250 | 233 000 | 87 000 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 135 362 | 488 220 | 172 669 | 10 790 |
| Kassa & bank | 79 535 | 338 784 | 110 677 | 10 083 |
| Summa tillgångar | 353 612 | 721 220 | 259 669 | 10 790 |
| Eget kapital | −396 368 | −169 833 | −62 777 | 10 790 |
| Långfristiga skulder | 497 289 | 749 060 | 322 446 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 252 691 | 141 993 | - | - |
| Soliditet (%) | -112,1 % | -23,5 % | -24,2 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 17,4 % jämfört med 2023, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 227 tkr, en nettomarginal på −12,9 %. Samtliga de senaste 4 åren har slutat med förlust.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−396 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,54).
- Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−12,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−12,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,4 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
0,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB