Aktivt företag
TARC Consulting AB
Översikt
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom kvalitetssäkring mot högteknologisk tillverkningsindustri både mot process och produkt samt processeffektivisering och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 november 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tegelbruksvägen 86
- Postnummer & ort
- 61242 FINSPÅNG
- Registrerat namn
- TARC Consulting ABReg 2022-11-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▼ 1,2 %Årets resultat
324 tkr
▼ 15,1 %Tillgångar
911 tkr
▼ 3,3 %Eget kapital
645 tkr
▲ 12,9 %Soliditet
70,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
367 tkr
▼ 27,9 %Totala skulder
267 tkr
▼ 28,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 740 770 | 1 762 173 | 1 588 178 |
| Övriga externa kostnader | 90 181 | 85 486 | 92 037 |
| Personalkostnader | 1 238 388 | 1 199 322 | 973 200 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 412 201 | 477 365 | 522 941 |
| Resultat e. fin. poster | 410 068 | 481 231 | 524 074 |
| Resultat före skatt | 410 068 | 481 231 | 524 074 |
| Årets resultat | 323 684 | 381 132 | 414 822 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 149 400 | 49 800 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 761 740 | 892 267 | 702 292 |
| Kassa & bank | 366 531 | 508 668 | 513 438 |
| Summa tillgångar | 911 140 | 942 067 | 702 292 |
| Eget kapital | 644 638 | 570 953 | 439 822 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 266 502 | 371 114 | 262 470 |
| Soliditet (%) | 70,8 % | 60,6 % | 62,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 1,2 % jämfört med 2024, till 1,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 324 tkr, en nettomarginal på 18,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 70,8 % vid årets slut, upp från 62,6 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−1,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
50,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,86
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Finspång
Andra registrerade bolag med säte i Finspång.
- A.Ljung Consulting ABAB
- AB John FröbergAB
- AB NECSTAB
- Advectus Advisory ABAB
- AG Area ABAB
- AG Kraft & Belysning ABAB
- Agencia ABAB
- AK Energiteknik i Finspång ABAB