Target Enclosure AB
Översikt
Aktiebolaget skall bedriva utveckling, tillverkning, försäljning, installation och service av högsäkerhetsklassade metallskåp samt därmed förenlig verksamhet. Säkerhetsskåpen är utvecklade, med patenterade lösningar, för förvaring av IT-utrustning med mycket höga krav på stöldskydd, evakuering av värme samt skydd mot röjande signaler. Verksamheten vänder sig i första hand mot Försvarsindustrin och Myndigheter, men även Privata bolag, med mycket höga krav på informationssäkerhet för utvalda system. Utöver själva skåpen tillhandahåller verksamheten även till- hörande utrustning, rådgivning samt kundanpassade lösningar inom samma verksamhetsområde.
- Registrerat
- 22 oktober 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46433 Partihandel med elartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 325
- C/o
- C/o Advisorgruppen i Jönköping AB
- Postnummer & ort
- 55115 JÖNKÖPING
- Registrerat namn
- Target Enclosure ABReg 2019-04-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 19 989 968 | 4 751 216 | 20 706 000 | 10 910 067 | 13 694 762 |
| Övriga externa kostnader | 6 218 367 | 4 700 060 | - | 3 942 955 | 3 791 293 |
| Personalkostnader | 1 036 256 | 1 898 933 | - | 1 708 528 | 1 663 738 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 849 967 | −5 358 848 | - | −1 539 343 | −238 485 |
| Resultat e. fin. poster | 606 592 | −5 700 075 | 558 000 | −1 641 757 | −315 268 |
| Resultat före skatt | 29 486 | 59 925 | - | 28 243 | −315 268 |
| Årets resultat | 7 142 | 3 328 | - | 9 086 | −250 620 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 428 978 | 2 151 236 | - | 2 582 094 | 3 732 534 |
| Omsättningstillgångar | 7 287 783 | 10 285 361 | - | 10 268 858 | 3 726 314 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 8 716 761 | 12 436 597 | - | 12 850 952 | 7 458 848 |
| Eget kapital | 1 326 957 | 1 319 814 | - | 1 009 318 | 1 000 232 |
| Långfristiga skulder | 0 | 10 250 343 | - | 6 069 820 | 4 148 146 |
| Kortfristiga skulder | 7 166 010 | 689 752 | - | 5 771 814 | 2 310 470 |
| Soliditet (%) | - | - | - | 7,9 % | 13,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 320,7 % jämfört med 2024, till 20,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 7 tkr, en nettomarginal på 0,0 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med elartiklar (SNI 46433). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Jönköping
Andra registrerade bolag med säte i Jönköping.
- & Palm ABAB
- +Rehab Sverige ABAB
- 0. Stolpe Bygg & Inredning ABAB
- 036 Bygg & VVS ABAB
- 036 Holding ABAB
- 036 Motorsport ABAB
- 1 Store Sweden ABAB
- 2Grow Company Sweden ABAB