Aktivt företag

TARU AB

AB Org.nr 5569581407
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom sjukvård samt därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget ska även bedriva verksamhet inom fastighetsuthyrning.

Registrerat
11 januari 2014
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Järva Skjutbaneväg 60, lgh 1203
C/o
c/o Ruchko
Postnummer & ort
17062 SOLNA
Registrerat namn
TARU ABReg 2014-01-11

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
801 tkr
▼ 17,3 %
Årets resultat
309 tkr
▼ 14,2 %
Tillgångar
4,6 mkr
▲ 0,8 %
Eget kapital
1,2 mkr
▲ 9,2 %
Soliditet
40,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
666 tkr
▲ 11,8 %
Totala skulder
2,6 mkr
▼ 3,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 800 778 968 052 1 470 789 1 025 662 1 283 126
Övriga externa kostnader 373 041 247 854 329 178 202 006 198 676
Personalkostnader 25 872 329 388 738 408 805 495 872 052
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 533 865 521 810 528 703 118 097 230 571
Resultat e. fin. poster 434 271 433 789 422 385 61 237 230 093
Resultat före skatt 411 271 466 789 473 385 200 237 305 093
Årets resultat 308 667 359 779 369 471 142 010 233 801
Balansräkning
Anläggningstillgångar 3 824 945 3 809 199 3 767 223 3 773 320 824 530
Omsättningstillgångar 725 113 702 907 910 581 1 221 985 2 227 231
Kassa & bank 666 474 596 103 832 428 1 164 146 2 185 165
Summa tillgångar 4 550 058 4 512 106 4 677 804 4 995 305 3 051 761
Eget kapital 1 167 485 1 068 819 989 040 909 568 1 067 558
Långfristiga skulder 2 280 006 2 342 315 2 463 348 2 921 883 600 000
Kortfristiga skulder 295 567 316 972 408 416 295 854 377 203
Soliditet (%) 40,0 % 37,0 % 35,0 % 32,0 % 61,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,5 mkr (2023) till 801 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 309 tkr, en nettomarginal på 38,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 40,0 % vid årets slut, upp från 32,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
66,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
38,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−17,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−11,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
26,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,45
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
801 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför TARU AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

8 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-09 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-10 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-01-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-01-20 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-01-18 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Solna

Andra registrerade bolag med säte i Solna.

Alla företag i Solna →