Aktivt företag
Taruman AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom it samt förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 61234 FINSPÅNG
- Registrerat namn
- Taruman ABReg 2021-12-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▲ 87,1 %Årets resultat
907 tkr
▲ 1093,4 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 193,1 %Eget kapital
941 tkr
▲ 244,0 %Soliditet
77,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
583 tkr
▲ 54,9 %Totala skulder
273 tkr
▲ 94,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 112 956 | 594 993 | 949 | 508 000 |
| Övriga externa kostnader | 155 602 | 109 685 | 18 871 | - |
| Personalkostnader | 691 131 | 385 484 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 513 176 | 93 990 | −17 922 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 013 129 | 92 016 | −18 921 | 489 000 |
| Resultat före skatt | 1 013 129 | 92 016 | −18 921 | - |
| Årets resultat | 907 429 | 76 039 | −18 921 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 87 500 | 37 500 | 12 500 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 126 212 | 376 540 | 298 782 | - |
| Kassa & bank | 583 163 | 376 537 | 95 055 | - |
| Summa tillgångar | 1 213 712 | 414 040 | 311 282 | - |
| Eget kapital | 940 975 | 273 545 | 197 507 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 272 737 | 140 495 | 113 775 | - |
| Soliditet (%) | 77,5 % | 66,1 % | 63,4 % | 77,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 87,1 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 907 tkr, en nettomarginal på 81,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 77,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 49 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
46,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
81,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+87,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+29,9 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
96,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,13
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Finspång
Andra registrerade bolag med säte i Finspång.
- A.Ljung Consulting ABAB
- AB John FröbergAB
- AB NECSTAB
- Advectus Advisory ABAB
- AG Area ABAB
- AG Kraft & Belysning ABAB
- Agencia ABAB
- AK Energiteknik i Finspång ABAB