Aktivt företag
Tätskiktsprodukter i Nyköping AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Bolaget skall bedriva e-handel men byggvaror och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 augusti 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47521 Detaljhandel med virke och byggvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hinzens Gränd 3
- Postnummer & ort
- 61139 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Tätskiktsprodukter i Nyköping ABReg 2020-09-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
10,7 mkr
▲ 39,8 %Årets resultat
357 tkr
▲ 2584,8 %Tillgångar
2,2 mkr
▲ 47,2 %Eget kapital
587 tkr
▲ 155,3 %Soliditet
26,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
516 tkr
▲ 235,5 %Totala skulder
1,7 mkr
▲ 27,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 726 084 | 7 672 025 | 7 599 917 | 5 596 357 | 5 596 357 |
| Övriga externa kostnader | 2 835 315 | 2 079 334 | 1 489 922 | 1 038 046 | 1 038 046 |
| Personalkostnader | 91 723 | 0 | 3 000 | 10 000 | 10 000 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 494 533 | 77 349 | 104 981 | 155 969 | 155 969 |
| Resultat e. fin. poster | 453 344 | 18 855 | 91 791 | 151 816 | 151 816 |
| Resultat före skatt | 453 344 | 18 855 | 91 791 | 151 816 | 151 816 |
| Årets resultat | 357 079 | 13 300 | 72 732 | 118 912 | 118 912 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 322 848 | 433 923 | 61 502 | 78 413 | 78 413 |
| Omsättningstillgångar | 1 917 073 | 1 087 963 | 770 043 | 835 691 | 835 691 |
| Kassa & bank | 515 742 | 153 707 | 96 559 | 88 260 | 88 260 |
| Summa tillgångar | 2 239 920 | 1 521 886 | 831 545 | 914 104 | 914 104 |
| Eget kapital | 587 023 | 229 945 | 216 644 | 143 912 | 143 912 |
| Långfristiga skulder | 297 278 | 434 474 | 66 000 | 258 000 | 258 000 |
| Kortfristiga skulder | 1 355 619 | 857 467 | 548 901 | 512 192 | 512 192 |
| Soliditet (%) | 26,2 % | 15,1 % | 26,1 % | 15,9 % | 15,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 7,6 mkr (2022) till 10,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 357 tkr, en nettomarginal på 3,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 26,2 % vid årets slut, upp från 15,9 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med virke och byggvaror (SNI 47521). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+39,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+18,8 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
60,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
10,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 2J Consult ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 PLUS AktiebolagAB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB