Aktivt företag
Tawera AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Bolaget ska bedriva legotillverkning av inredningsdetaljer. Bolaget ska även bedriva författarskap, förlagsverksamhet, bloggverksamhet, konsultverksamhet avseende administration och sociala medier samt utföra reparationer och anpassningar av motorfordon. Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 augusti 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 16240 Träförpackningstillverkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ripgränd 8
- C/o
- c/o Anders Olsson
- Postnummer & ort
- 75653 UPPSALA
- Registrerat namn
- Tawera ABReg 2018-08-15
- Registrerat namn
- RigelReg 2019-12-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
516 tkr
▼ 21,3 %Årets resultat
10 tkr
▲ 185,4 %Tillgångar
73 tkr
▼ 33,8 %Eget kapital
-23 tkr
▲ 29,5 %Soliditet
-31,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
61 tkr
▲ 66,7 %Totala skulder
96 tkr
▼ 32,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 515 692 | 655 243 | 1 100 510 | 345 757 | 316 829 |
| Övriga externa kostnader | 106 448 | 121 009 | 212 051 | 102 103 | 138 233 |
| Personalkostnader | 335 712 | 537 973 | 856 646 | 340 089 | 21 176 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 9 643 | −11 327 | 9 551 | −153 698 | 88 095 |
| Resultat e. fin. poster | 9 647 | −11 295 | 9 329 | −153 698 | 88 095 |
| Resultat före skatt | 9 647 | −11 295 | 9 329 | −153 698 | 88 095 |
| Årets resultat | 9 647 | −11 295 | 9 329 | −153 698 | 88 095 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 73 459 | 110 938 | 209 876 | 29 542 | 133 018 |
| Kassa & bank | 61 023 | 36 600 | 92 017 | 29 542 | 133 018 |
| Summa tillgångar | 73 459 | 110 938 | 209 876 | 29 542 | 133 018 |
| Eget kapital | −23 022 | −32 669 | −21 374 | −30 704 | 122 994 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 96 481 | 143 607 | 231 249 | 60 246 | 10 024 |
| Soliditet (%) | -31,0 % | -29,0 % | -10,2 % | -103,9 % | 92,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,1 mkr (2023) till 516 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 10 tkr, en nettomarginal på 1,9 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−23 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,76).
- Omsättningen var högre än hos 23 % av bolagen med samma huvudbransch, träförpackningstillverkning (SNI 16240). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−21,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,0 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
516 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2023-03-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2022-03-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-09-30)
Registrerad: 2021-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-09-30)
Registrerad: 2020-04-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB