Aktivt företag
Taysta AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
En grupp sommelierer som skapar evenemang, upplevelser och provningar för privatpersoner och företag. Konsultering av dryck, mat och delikatesser mot restaurang-, livsmedel- och dryckesbranschen. Marknadsföring och försäljning av diverse livsmedel.
- Registrerat
- 11 maj 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 73119 Övrig reklamverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 82300 Arrangemang av kongresser och mässor
- Bransch (SNI)
- SNI 47113 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norbyvägen 71B
- C/o
- Patrik Wengberg
- Postnummer & ort
- 75239 UPPSALA
- Registrerat namn
- Taysta ABReg 2015-05-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,3 mkr
▼ 14,9 %Årets resultat
-1 tkr
▼ 104,3 %Tillgångar
2,1 mkr
▼ 23,7 %Eget kapital
863 tkr
▼ 0,1 %Soliditet
58,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
408 tkr
▼ 72,0 %Totala skulder
778 tkr
▼ 32,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 312 173 | 6 239 577 | 6 707 504 | 6 217 115 | 2 781 982 |
| Övriga externa kostnader | 3 205 978 | 3 129 973 | 3 243 715 | 2 213 998 | 918 689 |
| Personalkostnader | 1 651 752 | 1 905 832 | 1 403 807 | 872 921 | 524 699 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −656 111 | −38 514 | 595 517 | 1 842 956 | 589 759 |
| Resultat e. fin. poster | −421 135 | −145 741 | −104 936 | 1 638 108 | 588 714 |
| Resultat före skatt | −298 | 28 479 | −104 936 | 1 224 708 | 439 314 |
| Årets resultat | −1 099 | 25 720 | −104 936 | 969 168 | 340 236 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 854 339 | 495 717 | 87 500 | 87 500 | 112 500 |
| Omsättningstillgångar | 1 249 273 | 2 261 151 | 3 186 112 | 4 091 872 | 2 081 146 |
| Kassa & bank | 408 098 | 1 458 123 | 2 008 906 | 3 545 227 | 2 047 264 |
| Summa tillgångar | 2 103 612 | 2 756 868 | 3 273 612 | 4 179 372 | 2 193 646 |
| Eget kapital | 862 665 | 863 764 | 838 045 | 1 792 981 | 1 023 813 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 0 |
| Kortfristiga skulder | 778 147 | 1 157 767 | 1 526 010 | 1 476 834 | 673 676 |
| Soliditet (%) | 58,5 % | 52,5 % | 47,7 % | 60,0 % | 64,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 6,7 mkr (2023) till 5,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 1 tkr, en nettomarginal på −0,0 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 58,5 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig fritids- och nöjesverksamhet (SNI 93290). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−12,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−14,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+17,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−0,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,61
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
759 tkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2025-01-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-12-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-10-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2022-01-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB