Aktivt företag
TBJ Allservice AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Personaluthyrning, lokalvård, flyttjänster.
- Registrerat
- 7 juli 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43350 Annan slutbehandling av byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Teknikringen 9
- Postnummer & ort
- 58330 LINKÖPING
- Registrerat namn
- TBJ Allservice ABReg 2017-07-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
42,9 mkr
▲ 34,4 %Årets resultat
5,9 mkr
▲ 31,7 %Tillgångar
16,8 mkr
▲ 24,0 %Eget kapital
6,1 mkr
▼ 0,9 %Soliditet
36,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
32
Medelantal
Kassa & bank
5,2 mkr
▼ 0,9 %Totala skulder
10,7 mkr
▲ 56,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 42 869 829 | 31 889 497 | 28 508 068 | 32 280 000 |
| Övriga externa kostnader | 9 391 631 | 7 866 215 | 6 245 065 | - |
| Personalkostnader | 25 854 887 | 18 092 737 | 19 081 973 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 7 639 970 | 5 815 452 | 1 712 325 | - |
| Resultat e. fin. poster | 7 616 242 | 5 762 942 | 1 659 525 | 4 595 000 |
| Resultat före skatt | 7 616 242 | 5 762 942 | 1 659 525 | - |
| Årets resultat | 5 946 396 | 4 514 426 | 1 221 079 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 351 521 | 1 328 614 | 387 261 | - |
| Omsättningstillgångar | 16 446 471 | 12 214 283 | 8 012 526 | - |
| Kassa & bank | 5 155 626 | 5 203 139 | 4 390 932 | - |
| Summa tillgångar | 16 797 992 | 13 542 897 | 8 399 787 | - |
| Eget kapital | 6 101 160 | 6 154 764 | 3 440 338 | - |
| Långfristiga skulder | 2 754 685 | 1 292 778 | 1 464 925 | - |
| Kortfristiga skulder | 7 942 147 | 5 540 355 | 3 299 524 | - |
| Soliditet (%) | 36,3 % | 45,4 % | 41,0 % | 47,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 28,5 mkr (2023) till 42,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 5,9 mkr, en nettomarginal på 13,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 36,3 % vid årets slut, ned från 47,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, annan slutbehandling av byggnader (SNI 43350). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+34,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,9 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
97,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,07
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
32 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Linköping
Andra registrerade bolag med säte i Linköping.
- 013 Invest ABAB
- 0xEC Cyber ABAB
- 10X Snickare Bygg ABAB
- 111:ans Avloppsspolning & filmning i östergötland ABAB
- 111:ans Spolbil filmning vvs & el ABAB
- 1969 Sweden ABAB
- 2 Doost ABAB
- 2 Yildiz ABAB