Aktivt företag
Team Lucas Produktion Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva uthyrning, försäljning och installation av ljud- och ljusanläggningar och därmed förenlig verksamhet, butiks- handel med kläder samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 juli 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47403 Detaljhandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Torpagatan 9
- Postnummer & ort
- 55333 JÖNKÖPING
- Registrerat namn
- Team Lucas Produktion AktiebolagReg 1987-07-06
- Registrerat namn
- STRAZZReg 2003-06-05
- Registrerat namn
- Promix i JönköpingReg 2007-10-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
29,5 mkr
▲ 7,9 %Årets resultat
719 tkr
▼ 60,2 %Tillgångar
14,3 mkr
▲ 13,8 %Eget kapital
9,4 mkr
▲ 5,8 %Soliditet
72,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
4,3 mkr
▲ 106,2 %Totala skulder
3,6 mkr
▲ 50,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 29 538 157 | 27 372 279 | 22 295 782 | 18 783 734 | 12 177 000 |
| Övriga externa kostnader | 8 779 402 | 8 043 302 | 6 348 313 | 4 568 634 | - |
| Personalkostnader | 3 015 059 | 2 013 586 | 2 135 593 | 2 210 140 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 893 931 | 3 031 870 | 2 055 890 | 1 745 076 | - |
| Resultat e. fin. poster | 917 933 | 3 031 020 | 2 056 260 | 1 745 224 | 514 000 |
| Resultat före skatt | 917 933 | 2 281 020 | 1 578 220 | 1 764 932 | - |
| Årets resultat | 719 457 | 1 807 284 | 1 252 953 | 1 389 250 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 94 834 | 140 826 | 186 818 | 94 150 | - |
| Omsättningstillgångar | 14 201 594 | 12 425 921 | 11 262 308 | 9 607 433 | - |
| Kassa & bank | 4 288 535 | 2 079 358 | 2 568 864 | 1 259 038 | - |
| Summa tillgångar | 14 296 428 | 12 566 747 | 11 449 126 | 9 701 583 | - |
| Eget kapital | 9 387 128 | 8 871 996 | 7 957 978 | 6 705 025 | - |
| Långfristiga skulder | 59 003 | 86 341 | 87 965 | 745 593 | - |
| Kortfristiga skulder | 3 575 297 | 2 333 410 | 2 878 183 | 2 204 005 | - |
| Soliditet (%) | 72,7 % | 78,7 % | 73,1 % | 69,5 % | 68,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 10,4 mkr (2020) till 29,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 719 tkr, en nettomarginal på 2,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 72,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning (SNI 47403). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+24,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,9 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Jönköping
Andra registrerade bolag med säte i Jönköping.
- & Palm ABAB
- +Rehab Sverige ABAB
- 0. Stolpe Bygg & Inredning ABAB
- 036 Bygg & VVS ABAB
- 036 Holding ABAB
- 036 Motorsport ABAB
- 1 Store Sweden ABAB
- 2Grow Company Sweden ABAB