Aktivt företag
Team Roslund AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Tandvård och där med förenlig verksamhet. Förvaltning av fast och lös egendom och där med förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 augusti 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86230 Tandläkarverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 46450 Partihandel med parfym och kosmetika
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bangårdsgatan 2
- Postnummer & ort
- 97235 LULEÅ
- Registrerat namn
- Team Roslund ABReg 2018-08-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
14,8 mkr
▼ 3,7 %Årets resultat
2,0 mkr
▼ 14,6 %Tillgångar
7,6 mkr
▲ 7,2 %Eget kapital
6,4 mkr
▲ 8,5 %Soliditet
85,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
2,8 mkr
▼ 41,3 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 0,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 776 155 | 15 336 488 | 13 902 000 | 12 301 000 | 11 893 950 |
| Övriga externa kostnader | 2 665 264 | 2 769 231 | - | - | 1 984 915 |
| Personalkostnader | 6 867 503 | 6 400 310 | - | - | 4 632 589 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 486 873 | 2 912 082 | - | - | 2 343 458 |
| Resultat e. fin. poster | 2 536 971 | 2 978 331 | 2 387 000 | 2 566 000 | 2 276 805 |
| Resultat före skatt | 2 536 971 | 2 978 331 | - | - | 2 276 805 |
| Årets resultat | 2 000 714 | 2 343 330 | - | - | 1 782 797 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 081 372 | 555 490 | - | - | 2 230 377 |
| Omsättningstillgångar | 4 486 146 | 6 503 601 | - | - | 5 183 967 |
| Kassa & bank | 2 804 085 | 4 778 243 | - | - | 4 128 071 |
| Summa tillgångar | 7 567 518 | 7 059 091 | - | - | 7 414 344 |
| Eget kapital | 6 416 248 | 5 915 534 | - | - | 4 268 483 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 1 000 000 |
| Kortfristiga skulder | 1 151 270 | 1 143 557 | - | - | 2 145 861 |
| Soliditet (%) | 85,0 % | 84,0 % | 87,0 % | 73,0 % | 58,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 3,7 % jämfört med 2023, till 14,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,0 mkr, en nettomarginal på 13,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 85,0 % vid årets slut, upp från 73,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, tandläkarverksamhet (SNI 86230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+5,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
31,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB
- 2 L Holding ABAB