Aktivt företag
TEBE Vent Service Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva service och servicearbeten inom bygg- och ventilationsområdet samt fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 september 1992
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43222 Ventilationsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stensätravägen 9A
- Postnummer & ort
- 12739 SKÄRHOLMEN
- Registrerat namn
- TEBE Vent Service AktiebolagReg 2004-05-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
23,1 mkr
▼ 11,4 %Årets resultat
536 tkr
▼ 48,7 %Tillgångar
7,1 mkr
▼ 5,2 %Eget kapital
2,6 mkr
▲ 7,8 %Soliditet
45,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
12
Medelantal
Kassa & bank
58 tkr
▼ 56,7 %Totala skulder
3,7 mkr
▼ 18,5 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 23 094 915 | 26 073 578 | 22 510 260 | 20 860 163 | 29 333 779 |
| Övriga externa kostnader | 2 268 224 | 2 290 444 | 2 339 396 | 2 111 451 | 2 002 909 |
| Personalkostnader | 7 488 324 | 7 605 950 | 8 256 507 | 7 925 923 | 7 059 109 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 944 093 | 1 878 625 | 1 400 091 | −83 440 | 3 347 054 |
| Resultat e. fin. poster | 937 914 | 1 837 118 | 1 394 230 | −223 302 | 3 274 718 |
| Resultat före skatt | 660 336 | 1 337 118 | 1 394 230 | 1 306 056 | 2 445 360 |
| Årets resultat | 535 897 | 1 045 120 | 1 096 260 | 1 014 683 | 1 914 593 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 403 904 | 264 991 | 4 407 735 | 5 828 051 | 5 114 116 |
| Omsättningstillgångar | 6 688 476 | 7 216 252 | 9 267 492 | 7 248 640 | 7 271 149 |
| Kassa & bank | 58 304 | 134 787 | 3 998 097 | 1 265 098 | 33 805 |
| Summa tillgångar | 7 092 380 | 7 481 243 | 13 675 227 | 13 076 691 | 12 385 265 |
| Eget kapital | 2 569 962 | 2 384 066 | 5 338 945 | 5 992 685 | 4 978 003 |
| Långfristiga skulder | 337 500 | 200 000 | 1 650 000 | 2 300 000 | 2 762 371 |
| Kortfristiga skulder | 3 407 340 | 4 397 177 | 6 686 282 | 4 784 006 | 3 115 533 |
| Soliditet (%) | 45,0 % | 37,0 % | 39,0 % | 46,0 % | 50,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen minskade med 11,4 % jämfört med 2022, till 23,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 536 tkr, en nettomarginal på 2,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 45,0 % vid årets slut.
Rörelsemarginal
4,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−11,4 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
−5,8 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
20,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
12 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Skärholmen
Andra registrerade bolag med säte i Skärholmen.
- 001 Badrum ABAB
- 08 Byggteknik ABAB
- 10X Logistik ABAB
- 127 Redovisningskonsult ABAB
- 1337 Entreprenad ABAB
- 2 Brother Bygg ABAB
- 2care 4unity ABAB
- 3chords Development & Design ABAB