Aktivt företag
TechCare Stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget kommer att bedriva verksamhet inom reparation av datorer och kommunikationsutrustning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95101 Reparation av datorer och kringutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 95102 Reparation av kommunikationsutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östgötgatan 29B
- C/o
- TechCare Stockholm AB
- Postnummer & ort
- 11625 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- TechCare Stockholm ABReg 2023-01-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▼ 4,2 %Årets resultat
-4 tkr
▼ 102,5 %Tillgångar
686 tkr
▼ 18,6 %Eget kapital
351 tkr
▼ 1,1 %Soliditet
65,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
557 tkr
▼ 18,5 %Totala skulder
214 tkr
▼ 38,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 075 410 | 1 122 264 | 766 814 |
| Övriga externa kostnader | 315 309 | 311 929 | 208 927 |
| Personalkostnader | 409 801 | 131 420 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −24 266 | 261 927 | 293 182 |
| Resultat e. fin. poster | −22 966 | 263 059 | 293 169 |
| Resultat före skatt | −3 966 | 197 095 | 219 561 |
| Årets resultat | −3 966 | 156 330 | 174 073 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 40 000 | 80 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 645 612 | 762 027 | 460 018 |
| Kassa & bank | 556 516 | 682 717 | 377 528 |
| Summa tillgångar | 685 612 | 842 027 | 460 018 |
| Eget kapital | 351 436 | 355 403 | 199 073 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 213 604 | 347 052 | 187 337 |
| Soliditet (%) | 65,0 % | 55,0 % | 56,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,2 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 4 tkr, en nettomarginal på −0,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 65,0 % vid årets slut, upp från 56,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 49 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation av datorer och kringutrustning (SNI 95101). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
−1,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,02
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB