Aktivt företag
Technodyne AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT, projektledning och affärsutveckling och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 januari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Konsertvägen 6
- Postnummer & ort
- 24542 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Technodyne ABReg 2019-02-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
240 tkr
▲ 772,7 %Årets resultat
-128 tkr
▲ 34,0 %Tillgångar
125 tkr
▼ 49,8 %Eget kapital
95 tkr
▼ 57,4 %Soliditet
75,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
114 tkr
▲ 2202,1 %Totala skulder
30 tkr
▲ 16,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 240 000 | 27 501 | 0 | 0 | 1 638 459 |
| Övriga externa kostnader | 124 335 | 113 061 | 298 612 | - | 348 489 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 456 767 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −128 099 | −193 920 | −406 972 | - | 813 772 |
| Resultat e. fin. poster | −128 081 | −193 920 | −382 218 | - | 811 886 |
| Resultat före skatt | −128 081 | −193 920 | −279 218 | - | 605 886 |
| Årets resultat | −128 081 | −193 920 | −279 218 | - | 478 245 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 243 809 | 352 169 | - | 159 715 |
| Omsättningstillgångar | 125 002 | 5 001 | 94 511 | - | 1 786 867 |
| Kassa & bank | 113 814 | 4 944 | 94 454 | - | 1 748 894 |
| Summa tillgångar | 125 002 | 248 810 | 446 680 | - | 1 946 582 |
| Eget kapital | 94 910 | 222 992 | 416 911 | - | 925 102 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 30 092 | 25 818 | 29 769 | - | 347 480 |
| Soliditet (%) | 75,9 % | - | - | 91,9 % | 75,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 128 tkr, en nettomarginal på −53,4 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 75,9 % vid årets slut, ned från 91,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 18 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−53,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−53,4 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−38,1 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
4,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB