Aktivt företag
Tegelbarren AB
Översikt
Bolaget skall bedriva rumsuthyrning och hotellverksamhet. Bolaget skall bedriva fastighetstjänster och ombyggnation och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 juni 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47242 Detaljhandel med konfektyrer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 16578 HÄSSELBY
- Registrerat namn
- Tegelbarren ABReg 2023-08-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
284 tkr
▼ 32,4 %Årets resultat
50 tkr
▼ 54,5 %Tillgångar
748 tkr
▲ 2,2 %Eget kapital
129 tkr
▲ 62,6 %Soliditet
17,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
-85 tkr
▲ 4,9 %Totala skulder
620 tkr
▼ 5,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 283 660 | 419 632 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 183 770 | 166 390 | 46 281 |
| Personalkostnader | 1 000 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 73 100 | 135 111 | −54 941 |
| Resultat e. fin. poster | 62 431 | 123 315 | −54 941 |
| Resultat före skatt | 62 431 | 123 315 | −54 941 |
| Årets resultat | 49 618 | 109 153 | −54 941 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 434 670 | 453 945 | 473 220 |
| Omsättningstillgångar | 313 780 | 278 601 | 34 888 |
| Kassa & bank | −84 639 | −88 974 | 4 947 |
| Summa tillgångar | 748 450 | 732 546 | 508 108 |
| Eget kapital | 128 830 | 79 212 | 0 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 619 620 | 653 334 | 508 108 |
| Soliditet (%) | 17,0 % | 11,0 % | 0,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 32,4 % jämfört med 2024, till 284 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 50 tkr, en nettomarginal på 17,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 17,0 % vid årets slut, upp från 0,0 % (2023).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,51).
- Omsättningen var högre än hos 9 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
25,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−32,4 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
38,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässelby
Andra registrerade bolag med säte i Hässelby.
- 164 Nya internationella förskolan ABAB
- 321 Redovisningskonsult ABAB
- 360 Interim Solution ABAB
- 404 Solutions ABAB
- 59 Investeringslösningar ABAB
- 808Harmonies ABAB
- A & V Partners ABAB
- A M Frisör ABAB