Aktivt företag
Tehuset Java Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget ska bedriva självt eller genom dotterbolag bedriva handel med the, kaffe och konfektyr, presentartiklar och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 november 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47272 Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
- Bransch (SNI)
- SNI 47123 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- Bransch (SNI)
- SNI 46370 Partihandel med kaffe, te, kakao och kryddor
- Bransch (SNI)
- SNI 47552 Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler
- Bransch (SNI)
- SNI 47122 Övrig detaljhandel med brett sortiment
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 2045
- Postnummer & ort
- 22002 LUND
- Registrerat namn
- Tehuset Java AktiebolagReg 1988-04-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
62,3 mkr
▲ 12,0 %Årets resultat
1,5 mkr
▲ 65,9 %Tillgångar
14,3 mkr
▲ 18,9 %Eget kapital
5,1 mkr
▲ 40,7 %Soliditet
41,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
26
Medelantal
Kassa & bank
99 tkr
▲ 258,5 %Totala skulder
8,2 mkr
▲ 1,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 62 315 583 | 55 662 898 | 49 068 000 | 48 496 890 | 44 582 841 |
| Övriga externa kostnader | 12 536 738 | 12 001 267 | - | 8 602 081 | 8 563 956 |
| Personalkostnader | 17 703 034 | 17 094 022 | - | 15 521 265 | 12 097 039 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 250 656 | 1 902 970 | - | 782 983 | 1 951 300 |
| Resultat e. fin. poster | 3 028 361 | 1 481 944 | −1 195 000 | 661 652 | 1 789 309 |
| Resultat före skatt | 1 904 791 | 1 141 944 | - | 611 652 | 1 339 309 |
| Årets resultat | 1 482 362 | 893 589 | - | 433 721 | 1 016 155 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 104 488 | 1 659 827 | - | 1 812 788 | 1 819 603 |
| Omsättningstillgångar | 12 221 841 | 10 385 212 | - | 10 147 215 | 9 641 774 |
| Kassa & bank | 98 504 | 27 474 | - | 92 749 | 1 165 645 |
| Summa tillgångar | 14 326 329 | 12 045 039 | - | 11 960 003 | 11 461 377 |
| Eget kapital | 5 121 754 | 3 639 392 | - | 3 180 793 | 3 747 072 |
| Långfristiga skulder | 2 200 916 | 2 110 559 | - | 153 345 | 397 087 |
| Kortfristiga skulder | 5 980 114 | 5 955 088 | - | 7 865 865 | 6 607 218 |
| Soliditet (%) | 41,4 % | 32,5 % | 21,5 % | 31,6 % | 37,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 6 år i rad, från 31,6 mkr (2019) till 62,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,5 mkr, en nettomarginal på 2,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 41,4 % vid årets slut, upp från 31,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost (SNI 47272). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
28,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,4 mkr
26 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-12-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 0303 Consulting ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 102ans Gds ABAB
- 1337 Stockholm ABAB
- 1337Works ABAB