Aktivt företag
TEJNA AB
Översikt
Bolaget skall konstruera, tillverka och underhåll av industri- maskiner inom livsmedelsindustri samt export och import av industrimaskiner inom livsmedelsindustri.
- Registrerat
- 30 april 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Staffansvägen 14
- Postnummer & ort
- 24132 ESLÖV
- Registrerat namn
- TEJNA ABReg 2014-05-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
56 tkr
▼ 54,8 %Årets resultat
23 tkr
▼ 74,7 %Tillgångar
30 tkr
▼ 80,6 %Eget kapital
-66 tkr
▲ 25,9 %Soliditet
-223,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
29 tkr
▼ 80,7 %Totala skulder
96 tkr
▼ 60,5 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 56 199 | 124 399 | 18 973 | 19 000 | 281 000 |
| Övriga externa kostnader | 22 790 | 16 303 | 4 925 | - | - |
| Personalkostnader | 10 300 | 16 725 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 23 109 | 91 371 | 14 048 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 23 084 | 91 403 | 14 059 | 0 | −143 000 |
| Resultat före skatt | 23 084 | 91 403 | 14 059 | - | - |
| Årets resultat | 23 084 | 91 403 | 14 059 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 29 552 | 152 566 | 36 350 | - | - |
| Kassa & bank | 29 473 | 152 512 | 11 835 | - | - |
| Summa tillgångar | 29 552 | 152 566 | 36 350 | - | - |
| Eget kapital | −65 968 | −89 052 | −180 455 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 95 520 | 241 618 | 216 805 | - | - |
| Soliditet (%) | -223,2 % | -58,4 % | -496,4 % | -146,1 % | -95,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 54,8 % jämfört med 2025, till 56 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 23 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−66 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,31).
- Omsättningen var högre än hos 19 % av bolagen med samma huvudbransch, industridesign och modedesign (SNI 74110). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−54,8 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−33,1 % per år
2022 till 2026
Balanslikviditet
0,31
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-08-31)
Registrerad: 2026-09-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-09-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-10-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-11-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-10-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-09-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2020-09-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Eslöv
Andra registrerade bolag med säte i Eslöv.
- 21Cuts ABAB
- 8 Hektar ABAB
- 90 Invest ABAB
- A-kaminer ABAB
- A. Andersson Byggkonsult ABAB
- A.K.N. Invest ABAB
- A&M Bilverkstad i Eslöv KommanditbolagKB
- AA Sollers Konsult ABAB