Aktivt företag
Teknikcentrum i Gnosjö AB
Översikt
Bolaget skall bedriva lasersvetsning, verkstadsindustri inom metallbranschen, utveckling och försäljning av elektronisk utrustning inom ljud samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 28410 Tillverkning av maskiner för metallbearbetning och verktygsmaskiner för bearbetning av metall
- Bransch (SNI)
- SNI 27900 Tillverkning av annan elapparatur
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gunnarsvägen 1
- Postnummer & ort
- 33531 GNOSJÖ
- Registrerat namn
- Teknikcentrum i Gnosjö ABReg 2014-01-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2019Omsättning
1,0 mkr
▲ 62,3 %Årets resultat
52 tkr
▲ 14121,2 %Tillgångar
1,1 mkr
▲ 1,3 %Eget kapital
587 tkr
▲ 9,8 %Soliditet
57,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
119 tkr
▼ 51,1 %Totala skulder
471 tkr
▼ 9,3 %| Nyckeltal | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 045 945 | 644 647 | 418 000 | 334 000 |
| Övriga externa kostnader | 530 431 | 405 977 | - | - |
| Personalkostnader | 370 405 | 105 012 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 36 786 | 32 200 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 69 140 | 31 608 | 91 000 | 58 000 |
| Resultat före skatt | 59 140 | 1 608 | - | - |
| Årets resultat | 52 334 | 368 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 267 457 | 242 686 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 871 399 | 882 089 | - | - |
| Kassa & bank | 119 450 | 244 081 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 138 856 | 1 124 775 | - | - |
| Eget kapital | 587 411 | 535 077 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 471 445 | 519 698 | - | - |
| Soliditet (%) | 57,0 % | 52,4 % | 57,1 % | 64,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2019- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 334 tkr (2016) till 1,0 mkr (2019).
- Årets resultat blev en vinst på 52 tkr, en nettomarginal på 5,0 %.
- Soliditeten var 57,0 % vid årets slut, ned från 64,7 % (2016).
Rörelsemarginal
3,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+62,3 %
2018 till 2019
Genomsnittlig tillväxt
+46,3 % per år
2016 till 2019
Avkastning på eget kapital
8,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
523 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-04-30)
Registrerad: 2019-11-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gnosjö
Andra registrerade bolag med säte i Gnosjö.
- A. Fazakas ABAB
- AB Gnosjö Plåtförädling Invest 1AB
- AB Gnosjö Plåtförädling Invest 2AB
- AB LelaAB
- Acello Print AktiebolagAB
- Adam Boberg Holding ABAB
- Adriansson Konsult ABAB
- AJFI ABAB