Aktivt företag
Tekniklarm i Stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Larmteknik Installation, service, revision, akutservice, inbrottslarm, överfallslarm, passersystem, brandlarm, porttelefoni, kameraövervakning, el, nätverk, IT, lås systemprogrammering. Bilteknik Mindre installationer av tex ID06 läsare i bilar. Bilvård Rekond, tvätt, polering, keramisk behandling av lack samt keramiskt skydd på fönster.
- Registrerat
- 16 februari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 80090 Övrig säkerhetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Jupitervägen 8D , port 13
- C/o
- C/o Imran Davidsson
- Postnummer & ort
- 19443 UPPLANDS VÄSBY
- Registrerat namn
- Tekniklarm i Stockholm ABReg 2017-02-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,4 mkr
▲ 59,2 %Årets resultat
597 tkr
▲ 78,9 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 44,5 %Eget kapital
648 tkr
▲ 65,9 %Soliditet
55,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
961 tkr
▲ 42,7 %Totala skulder
716 tkr
▲ 37,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 410 528 | 2 770 477 | 2 062 359 | 2 139 113 | 2 139 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 087 862 | 958 592 | 841 979 | 734 353 | - |
| Personalkostnader | 2 242 612 | 1 331 474 | 833 667 | 837 655 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 872 693 | 514 146 | 321 225 | 362 581 | - |
| Resultat e. fin. poster | 870 384 | 507 170 | 314 375 | 356 774 | 208 000 |
| Resultat före skatt | 756 384 | 427 170 | 335 375 | 276 774 | - |
| Årets resultat | 597 173 | 333 815 | 262 983 | 227 731 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 143 631 | 105 056 | 137 731 | 170 406 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 700 403 | 1 171 077 | 778 834 | 1 029 939 | - |
| Kassa & bank | 961 271 | 673 442 | 346 272 | 555 279 | - |
| Summa tillgångar | 1 844 034 | 1 276 133 | 916 565 | 1 200 345 | - |
| Eget kapital | 647 606 | 390 433 | 356 618 | 493 636 | - |
| Långfristiga skulder | 4 737 | 29 540 | 55 329 | 75 770 | - |
| Kortfristiga skulder | 711 691 | 490 160 | 218 618 | 323 939 | - |
| Soliditet (%) | 55,8 % | 53,4 % | 63,7 % | 61,4 % | 60,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,1 mkr (2023) till 4,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 597 tkr, en nettomarginal på 13,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 55,8 % vid årets slut, ned från 61,4 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig säkerhetsverksamhet (SNI 80090). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+59,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
92,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Upplands Väsby
Andra registrerade bolag med säte i Upplands Väsby.
- 08 Gruppen 2.0 ABAB
- 08 Undertak ABAB
- 08FS ABAB
- 1 2 3 måleri ABAB
- 100% Hemkomfort Sverige ABAB
- 157Solutions ABAB
- 1Tribe ABAB
- 2 Owners ABAB