Aktivt företag
Tellacq Group AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Bolaget ska, direkt eller indirekt, förvalta och äga lös egendom.
- Registrerat
- 1 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64991 Investmentverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skeppsbron 13 B
- C/o
- c/o Outsource
- Postnummer & ort
- 21120 MALMÖ
- Registrerat namn
- Tellacq Group ABReg 2020-10-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
146 tkr
▼ 27,2 %Årets resultat
210,8 mkr
▲ 1,5 %Tillgångar
265,9 mkr
▼ 27,2 %Eget kapital
211,6 mkr
▼ 31,5 %Soliditet
79,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
107,6 mkr
▲ 0,9 %Totala skulder
54,3 mkr
▼ 3,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 145 651 | 200 000 | 199 997 | 200 000 | 522 581 |
| Övriga externa kostnader | 449 571 | 500 769 | 370 706 | 2 703 224 | 6 790 287 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −303 920 | −300 769 | −170 709 | −2 511 014 | −6 278 522 |
| Resultat e. fin. poster | 211 152 034 | 261 555 296 | −1 717 859 | −31 468 338 | 118 282 056 |
| Resultat före skatt | 211 152 034 | 261 555 296 | −1 717 859 | −31 468 338 | 118 282 056 |
| Årets resultat | 210 798 555 | 207 670 776 | −4 245 540 | −31 468 338 | 110 892 052 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 106 463 976 | 257 979 253 | 251 255 464 | 264 150 159 | 191 324 952 |
| Omsättningstillgångar | 159 470 861 | 107 362 271 | 31 242 795 | 27 455 963 | 134 845 200 |
| Kassa & bank | 107 567 436 | 106 559 710 | 31 084 182 | 26 722 234 | 133 449 787 |
| Summa tillgångar | 265 934 837 | 365 341 524 | 282 498 259 | 291 606 122 | 326 170 152 |
| Eget kapital | 211 589 909 | 308 791 354 | 279 920 578 | 284 166 118 | 318 330 164 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 54 344 928 | 56 550 170 | 2 577 681 | 7 440 004 | 7 839 988 |
| Soliditet (%) | 79,6 % | 84,5 % | 99,1 % | 97,4 % | 97,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 27,2 % jämfört med 2024, till 146 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 210,8 mkr. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 79,6 % vid årets slut, ned från 97,4 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, investmentverksamhet (SNI 64991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−208,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−27,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−10,0 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
99,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,93
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB