Tensil AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara bedriva uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner, bodar, handel med begagnade bygg- och anläggningsmaskiner och därtill hörande utrustning, uthyrning och förmedling av anläggningsmaskiner, med eller utan personal, förmedling av personal med kompetens att hantera anläggningsmaskiner, äga och förvalta värdepapper och annan lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 januari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46900 Icke-specialiserad partihandel
- Bransch (SNI)
- SNI 46841 Partihandel med järnhandelsvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 77320 Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 47711 Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Söderbymalmsvägen 6
- Postnummer & ort
- 13644 HANDEN
- Registrerat namn
- Tensil ABReg 2018-05-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 075 556 | 3 400 187 | 13 884 631 | 3 665 279 | 2 767 921 |
| Övriga externa kostnader | 692 409 | 3 474 526 | 8 602 499 | 3 449 875 | 3 058 769 |
| Personalkostnader | 1 174 423 | 694 124 | 200 394 | 0 | 55 590 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 766 191 | 135 851 | 221 900 | −198 183 | −979 529 |
| Resultat e. fin. poster | 709 329 | 63 709 | 218 351 | −198 198 | −985 585 |
| Resultat före skatt | 709 329 | 63 709 | 218 351 | −198 198 | −985 585 |
| Årets resultat | 709 329 | −190 443 | 218 351 | −198 198 | −985 585 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 61 907 | 128 785 | 171 367 | 292 600 |
| Omsättningstillgångar | 2 053 935 | 2 241 669 | 3 359 251 | 2 379 475 | 1 536 335 |
| Kassa & bank | 200 849 | 334 575 | 474 519 | 0 | 24 586 |
| Summa tillgångar | 2 053 935 | 2 303 576 | 3 488 036 | 2 550 842 | 1 828 935 |
| Eget kapital | 1 310 354 | 601 024 | 791 467 | 573 116 | 771 314 |
| Långfristiga skulder | 312 392 | 500 763 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 431 189 | 1 201 789 | 2 696 569 | 1 977 726 | 1 057 621 |
| Soliditet (%) | 64,0 % | 26,0 % | 23,0 % | 22,0 % | 42,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 19,9 % jämfört med 2024, till 4,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 709 tkr, en nettomarginal på 17,4 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 64,0 % vid årets slut, upp från 22,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, icke-specialiserad partihandel (SNI 46900). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Handen
Andra registrerade bolag med säte i Handen.
- 08 Hus Byggservice ABAB
- 08 Installation ABAB
- 1 SportsBP ABAB
- 3 Sthlm Sener ABAB
- 3Hellman ABAB
- 4piupower ABAB
- 5th Dimension consulting ABAB
- A-Key ABAB