Aktivt företag

Termatec Sverige AB

AB Org.nr 5591592034
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-09

Handel med pooltak och tillbehör.

Registrerat
16 maj 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 47121 Annan varuhus- eller stormarknadshandel
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Stilletorpsvägen 5
Postnummer & ort
44360 STENKULLEN
Registrerat namn
Termatec Sverige ABReg 2018-05-16

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
2,1 mkr
▼ 24,1 %
Årets resultat
226 kr
▼ 78,0 %
Tillgångar
2,1 mkr
▼ 16,4 %
Eget kapital
1,4 mkr
▲ 0,0 %
Soliditet
70,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
409 tkr
▲ 105,7 %
Totala skulder
598 tkr
▼ 35,3 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 140 338 2 821 594 6 679 461 6 774 869 7 632 767
Övriga externa kostnader 196 121 349 121 635 074 565 490 573 919
Personalkostnader 12 201 178 373 823 818 776 803 540 091
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −82 377 −218 437 82 745 382 238 847 331
Resultat e. fin. poster −82 535 −219 910 71 710 377 449 851 714
Resultat före skatt 5 393 5 090 168 081 287 449 638 786
Årets resultat 226 1 027 131 204 226 776 503 703
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 361 200 1 607 600 1 690 000 920 000 1 050 000
Omsättningstillgångar 745 826 913 954 884 127 2 092 744 1 667 377
Kassa & bank 409 466 199 043 583 788 1 445 386 1 080 390
Summa tillgångar 2 107 026 2 521 554 2 574 127 3 012 744 2 717 377
Eget kapital 1 419 301 1 419 074 1 418 048 1 286 843 1 160 068
Långfristiga skulder 379 984 334 445 186 558 245 608 405 489
Kortfristiga skulder 217 741 590 107 566 593 980 994 742 521
Soliditet (%) 70,8 % 61,9 % 67,5 % 56,0 % 55,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 7,6 mkr (2020) till 2,1 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 226 kr, en nettomarginal på 0,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 70,8 % vid årets slut, upp från 56,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 76 % av bolagen med samma huvudbransch, annan varuhus- eller stormarknadshandel (SNI 47121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−3,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−24,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−27,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
0,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,43
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Termatec Sverige AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-17

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-05 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-14 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-20 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-29 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stenkullen

Andra registrerade bolag med säte i Stenkullen.

Alla företag i Stenkullen →