Aktivt företag
Terra Expeditions AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-18
Aktiebolaget ska vara verksamt inom tre områden: (1) Inom resesektorn där bolaget skall skapa, sälja och leverera äventyrsresor. (2) Inom event sektorn där bolaget skall skapa och leverera arrangemang med fokus på friluftsliv och natur. (3) Inom mediasektorn där bolaget skall producera samt sälja foto, video och annan media med fokus på friluftsliv och natur
- Registrerat
- 24 mars 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 79120 Researrangemang
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mossaledsvägen 93
- C/o
- C/o Jonas Paurell
- Postnummer & ort
- 42934 KULLAVIK
- Registrerat namn
- Terra Expeditions ABReg 2021-03-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
9,8 mkr
▲ 841,2 %Årets resultat
1,1 mkr
▲ 6708,8 %Tillgångar
10,1 mkr
▲ 458,3 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 5268,9 %Soliditet
15,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
7,1 mkr
▲ 391,9 %Totala skulder
8,5 mkr
▲ 374,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 9 784 318 | 1 039 576 | 1 250 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 316 570 | 175 068 | 105 639 | 1 886 |
| Personalkostnader | 898 770 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 891 950 | −16 766 | 19 725 | −1 886 |
| Resultat e. fin. poster | 1 894 227 | −17 126 | 19 655 | −1 886 |
| Resultat före skatt | 1 423 024 | −17 126 | 19 655 | −1 886 |
| Årets resultat | 1 131 821 | −17 126 | 15 494 | −1 886 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 154 766 | 192 182 | 157 806 | - |
| Omsättningstillgångar | 9 957 067 | 1 618 862 | 974 533 | 25 000 |
| Kassa & bank | 7 094 943 | 1 442 483 | 974 533 | 25 000 |
| Summa tillgångar | 10 111 833 | 1 811 044 | 1 132 339 | 25 000 |
| Eget kapital | 1 153 302 | 21 481 | 38 608 | 23 114 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 8 487 328 | 1 789 563 | 1 093 731 | 1 886 |
| Soliditet (%) | 15,1 % | 1,2 % | 3,4 % | 92,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 841,2 % jämfört med 2023, till 9,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 11,6 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 15,1 % vid årets slut, ned från 92,5 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, researrangemang (SNI 79120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+841,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+179,8 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
98,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,17
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
9,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-24
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kullavik
Andra registrerade bolag med säte i Kullavik.
- 1 AM Innovation ABAB
- 2 KARL HOLDING AktiebolagAB
- 24Use ABAB
- 4 Gott Bemanning ABAB
- 4-Vovve ABAB
- A W C Restaurang ABAB
- A&J Hotels ABAB
- A&J Software ABAB