Aktivt företag
Texas L Invest AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 november 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77110 Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 46480 Partihandel med ur och guldsmedsvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 77390 Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Torpslingan 17
- Postnummer & ort
- 97347 LULEÅ
- Registrerat namn
- Texas L Invest ABReg 2016-11-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,6 mkr
▲ 28,0 %Årets resultat
37,0 mkr
▲ 2472,2 %Tillgångar
40,9 mkr
▲ 729,3 %Eget kapital
38,8 mkr
▲ 1552,0 %Soliditet
96,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
646 tkr
▼ 37,3 %Totala skulder
1,7 mkr
▼ 24,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 631 458 | 3 618 702 | 1 895 000 | 1 496 000 |
| Övriga externa kostnader | 888 482 | 590 791 | - | - |
| Personalkostnader | 2 562 479 | 2 240 178 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 486 058 | 605 733 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 37 123 718 | 1 667 622 | 1 466 000 | 53 000 |
| Resultat före skatt | 37 095 210 | 1 538 622 | - | - |
| Årets resultat | 36 995 434 | 1 438 280 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 37 001 549 | 1 447 835 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 918 853 | 3 486 688 | - | - |
| Kassa & bank | 646 438 | 1 030 911 | - | - |
| Summa tillgångar | 40 920 402 | 4 934 523 | - | - |
| Eget kapital | 38 847 004 | 2 351 570 | - | - |
| Långfristiga skulder | 564 759 | 1 273 895 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 141 131 | 970 058 | - | - |
| Soliditet (%) | 96,0 % | 53,0 % | 83,0 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,5 mkr (2021) till 4,6 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 37,0 mkr, en nettomarginal på 798,8 %.
- Soliditeten var 96,0 % vid årets slut, upp från 44,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon (SNI 77110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
798,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+28,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+45,7 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
95,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,43
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB
- 2 L Holding ABAB