Aktivt företag

TGV AB

AB Org.nr 5593775520
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-06

Försäljning av VVS och byggmaterial, konsultverksamhet gällande betonggrunder och VA.

Registrerat
27 april 2022
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46842 Partihandel med VVS-varor
Bransch (SNI)
SNI 46831 Partihandel med virke och andra byggmaterial
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Lastbilsgatan 8
Postnummer & ort
75454 UPPSALA
Registrerat namn
TGV ABReg 2022-05-11

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
24,2 mkr
▼ 16,4 %
Årets resultat
767 tkr
▼ 63,2 %
Tillgångar
5,6 mkr
▼ 15,0 %
Eget kapital
2,4 mkr
▼ 9,0 %
Soliditet
42,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
4 tkr
▼ 99,5 %
Totala skulder
3,2 mkr
▼ 19,0 %
Nyckeltal 202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 24 247 849 29 002 775 18 163 428
Övriga externa kostnader 1 767 249 1 397 526 469 510
Personalkostnader 2 611 305 2 156 569 948 040
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 999 859 2 381 199 1 129 275
Resultat e. fin. poster 991 429 2 364 514 1 112 597
Resultat före skatt 991 429 2 649 514 827 597
Årets resultat 767 131 2 085 890 651 447
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 459 897 1 132 593 123 667
Omsättningstillgångar 4 139 589 5 458 741 2 752 868
Kassa & bank 4 259 799 993 648 455
Summa tillgångar 5 599 486 6 591 334 2 876 535
Eget kapital 2 360 468 2 593 337 701 447
Långfristiga skulder 0 132 827 102 616
Kortfristiga skulder 3 239 018 3 865 170 1 787 472
Soliditet (%) 42,0 % 39,0 % 32,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 16,4 % jämfört med 2023, till 24,2 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 767 tkr, en nettomarginal på 3,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 42,0 % vid årets slut, upp från 32,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med vvs-varor (SNI 46842). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−16,4 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
32,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
8,1 mkr
3 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför TGV AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-05

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-15 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-31 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Uppsala

Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.

Alla företag i Uppsala →