Aktivt företag
ThaoChau Tan Tai AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Skrädderi & Kemtvätt. Måttbeställning för dam och herr. Specialist på kostymer och festkläder.
- Registrerat
- 6 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 14210 Tillverkning av gång- och ytterkläder
- Bransch (SNI)
- SNI 46370 Partihandel med kaffe, te, kakao och kryddor
- Bransch (SNI)
- SNI 47272 Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
- Bransch (SNI)
- SNI 46499 Partihandel med övriga hushållsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bällstavägen 205
- C/o
- Widmark Thao Skrädderi & Kemtvätt
- Postnummer & ort
- 16857 BROMMA
- Registrerat namn
- Widmark Thao Skrädderi & Kemtvätt ABReg 2025-09-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
537 tkr
▲ 0,5 %Årets resultat
-91 tkr
▲ 29,2 %Tillgångar
1,1 mkr
▼ 9,6 %Eget kapital
51 tkr
▼ 50,4 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
72 tkr
▼ 44,9 %Totala skulder
1,0 mkr
▼ 5,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 537 172 | 534 489 | 665 529 | 598 304 | 511 974 |
| Övriga externa kostnader | 379 484 | 359 454 | 301 495 | 324 927 | 317 928 |
| Personalkostnader | 471 995 | 305 261 | 364 371 | 339 738 | 288 055 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −92 586 | −130 226 | −337 | −66 361 | −94 009 |
| Resultat e. fin. poster | −91 329 | −129 026 | −746 | −66 525 | −94 009 |
| Resultat före skatt | −91 329 | −129 026 | −746 | −66 525 | 5 991 |
| Årets resultat | −91 329 | −129 026 | −746 | −66 525 | 4 602 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 783 507 | 765 000 | 25 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 278 816 | 410 136 | 436 400 | 269 778 | 412 105 |
| Kassa & bank | 71 886 | 130 357 | 345 521 | 175 377 | 338 720 |
| Summa tillgångar | 1 062 323 | 1 175 136 | 461 400 | 269 778 | 412 105 |
| Eget kapital | 50 602 | 101 930 | 230 956 | 231 702 | 298 227 |
| Långfristiga skulder | 740 000 | 740 000 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 271 721 | 333 206 | 230 444 | 38 076 | 113 878 |
| Soliditet (%) | - | 8,0 % | 50,0 % | 86,0 % | 72,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2023, 537 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 91 tkr, en nettomarginal på −17,0 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av gång- och ytterkläder (SNI 14210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−17,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−17,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+1,2 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
1,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
537 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-08-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bromma
Andra registrerade bolag med säte i Bromma.
- 110'ans Djurbutik ABAB
- 12ans & Ubonér ABAB
- 1M Etablering ABAB
- 1SQ Development ABAB
- 2 Mether Consulting ABAB
- 2 steg från paradise ABAB
- 2015 NannyCare ABAB
- 28 Consulting ABAB