Aktivt företag
The Gallerist Stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Bolaget ska bedriva verksamhet inom detaljhandel på internet med brett sortiment till konsumenter inom skor, kläder och andra produkter inom mode och accessoarer.
- Registrerat
- 1 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47121 Annan varuhus- eller stormarknadshandel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Björngårdsgatan 5
- Postnummer & ort
- 11852 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- The Gallerist Stockholm ABReg 2023-11-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
16,9 mkr
▲ 584,6 %Årets resultat
4,2 mkr
▲ 1200,2 %Tillgångar
11,6 mkr
▲ 946,1 %Eget kapital
4,5 mkr
▲ 1277,5 %Soliditet
40,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
7,7 mkr
▲ 854,1 %Totala skulder
7,0 mkr
▲ 969,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 16 854 806 | 2 461 916 | - | - |
| Övriga externa kostnader | 4 128 405 | 801 634 | 2 563 | 0 |
| Personalkostnader | 906 054 | 46 855 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 255 670 | 529 893 | −9 012 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 5 250 447 | 531 259 | −9 012 | 0 |
| Resultat före skatt | 5 250 447 | 401 259 | −9 012 | 0 |
| Årets resultat | 4 166 646 | 320 458 | −9 012 | 0 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 498 404 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 11 094 123 | 1 108 137 | 14 337 | 14 700 |
| Kassa & bank | 7 722 959 | 809 427 | 14 337 | 14 700 |
| Summa tillgångar | 11 592 527 | 1 108 138 | 14 337 | 14 700 |
| Eget kapital | 4 492 792 | 326 146 | 5 688 | 14 700 |
| Långfristiga skulder | 143 431 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 826 304 | 651 992 | 8 649 | 0 |
| Soliditet (%) | 40,0 % | 39,0 % | 40,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 584,6 % jämfört med 2024, till 16,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 4,2 mkr, en nettomarginal på 24,7 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 40,0 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, annan varuhus- eller stormarknadshandel (SNI 47121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+584,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
92,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,63
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
8,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-23
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB