Aktivt företag
The Human Information Villains Enterprise Resistance AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
IT-konsultverksamhet med fokus på men inte uteslutande mjukvaru- och webbutveckling, både i egen regi och på uppdrag.
- Registrerat
- 2 februari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85330 Eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskola
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Neversvägen 33 lgh 1203
- C/o
- c/o Johan Nordström
- Postnummer & ort
- 22479 LUND
- Registrerat namn
- The Human Information Villains Enterprise Resistance ABReg 2018-02-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
805 tkr
▼ 16,3 %Årets resultat
-49 tkr
▼ 107,7 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 4,7 %Eget kapital
764 tkr
▼ 41,8 %Soliditet
47,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
545 tkr
▼ 54,8 %Totala skulder
874 tkr
▲ 114,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 805 149 | 961 610 | 866 356 | 1 096 088 | 1 486 093 |
| Övriga externa kostnader | 284 433 | 413 792 | 285 957 | 475 020 | 427 372 |
| Personalkostnader | 752 768 | 813 836 | 798 417 | 1 414 672 | 1 000 862 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −260 035 | −291 835 | −252 197 | −869 064 | 240 887 |
| Resultat e. fin. poster | −48 626 | 628 934 | 1 216 323 | 2 167 378 | 240 743 |
| Resultat före skatt | −48 626 | 628 934 | 1 216 323 | 2 167 378 | 240 743 |
| Årets resultat | −48 626 | 628 934 | 1 216 323 | 2 167 378 | 189 174 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 911 109 | 350 220 | - | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 727 377 | 1 369 786 | 2 176 851 | 2 908 214 | 466 878 |
| Kassa & bank | 545 448 | 1 205 654 | 1 886 427 | 2 538 459 | 103 956 |
| Summa tillgångar | 1 638 486 | 1 720 006 | 2 176 851 | 2 908 214 | 466 878 |
| Eget kapital | 764 052 | 1 312 678 | 1 683 745 | 2 217 421 | 344 043 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 874 434 | 407 328 | 493 106 | 690 793 | 122 835 |
| Soliditet (%) | 47,0 % | 76,0 % | 77,0 % | 76,0 % | 74,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 16,3 % jämfört med 2023, till 805 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 49 tkr, en nettomarginal på −6,0 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 47,0 % vid årets slut, ned från 76,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,83).
- Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskola (SNI 85330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−32,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−16,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−14,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−6,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,83
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
805 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför The Human Information Villains Enterprise Resistance AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-06-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 0303 Consulting ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 102ans Gds ABAB
- 1337 Stockholm ABAB
- 1337Works ABAB