Aktivt företag
The Uncharted Brewing Company AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tillverkning av och handel med sprit, vin, cider, öl, andra maltdrycker och kolsyrade drycker, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 juli 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 11050 Framställning av öl
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bruksgatan 1, D3
- Postnummer & ort
- 24139 ESLÖV
- Registrerat namn
- The Uncharted Brewing Company ABReg 2016-07-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
542 tkr
▼ 28,2 %Årets resultat
-766 tkr
▼ 2,3 %Tillgångar
989 tkr
▼ 19,8 %Eget kapital
99 tkr
▼ 40,0 %Soliditet
10,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
33 tkr
▲ 83,5 %Totala skulder
890 tkr
▼ 16,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 542 123 | 755 548 | 1 539 677 | 1 495 157 | 881 439 |
| Övriga externa kostnader | 755 688 | 928 329 | 1 037 669 | 671 441 | 506 211 |
| Personalkostnader | 245 371 | 241 415 | 49 016 | 12 151 | 24 868 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −710 004 | −716 238 | −263 520 | 498 088 | −144 360 |
| Resultat e. fin. poster | −765 886 | −748 992 | −300 445 | 474 645 | −181 900 |
| Resultat före skatt | −765 886 | −748 992 | 0 | 654 645 | −81 900 |
| Årets resultat | −765 886 | −748 992 | 0 | 654 645 | −81 900 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 252 374 | 510 985 | 629 835 | 647 584 | 756 508 |
| Omsättningstillgångar | 736 649 | 722 766 | 781 157 | 1 077 214 | 648 973 |
| Kassa & bank | 32 967 | 17 965 | 17 965 | 17 965 | 17 725 |
| Summa tillgångar | 989 023 | 1 233 751 | 1 410 992 | 1 724 798 | 1 405 481 |
| Eget kapital | 98 870 | 164 756 | 713 748 | 713 748 | 59 103 |
| Långfristiga skulder | 572 199 | 453 141 | 168 740 | 517 926 | 799 664 |
| Kortfristiga skulder | 317 954 | 615 854 | 528 504 | 493 124 | 546 714 |
| Soliditet (%) | 10,0 % | 13,4 % | 50,6 % | 41,4 % | 4,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,5 mkr (2022) till 542 tkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 766 tkr, en nettomarginal på −141,3 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 10,0 % vid årets slut, ned från 41,4 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, framställning av öl (SNI 11050). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−131,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−141,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−28,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−11,4 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
2,32
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2017-12-31)
Registrerad: 2018-08-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Eslöv
Andra registrerade bolag med säte i Eslöv.
- 8 Hektar ABAB
- A-kaminer ABAB
- A. Andersson Byggkonsult ABAB
- A.G. Johnsen ABAB
- A.K.N. Invest ABAB
- A&M Kran & Bilbärgning ABAB
- AA Sollers Konsult ABAB
- AB Christina o Hans Stuhr ConsultingAB