Aktivt företag
The Untamed of the North Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-08-03
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning av kosmetiska produkter, accessoarer och kosttillskott, organisation- och ledarskapsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46450 Partihandel med parfym och kosmetika
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Torstenssonsgatan 8A
- C/o
- c/o Moghaddam
- Postnummer & ort
- 11456 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- The Untamed of the North AktiebolagReg 2021-11-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,9 mkr
▼ 34,0 %Årets resultat
-12,7 mkr
▼ 126,2 %Tillgångar
25,7 mkr
▼ 32,4 %Eget kapital
13,6 mkr
▼ 48,3 %Soliditet
52,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
7,1 mkr
▼ 46,9 %Totala skulder
9,6 mkr
▼ 18,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 933 793 | 13 528 490 | 15 495 916 | 17 719 799 |
| Övriga externa kostnader | 12 482 908 | 10 272 982 | 15 556 962 | 21 916 862 |
| Personalkostnader | 2 073 406 | 2 441 026 | 2 515 832 | 1 386 105 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −11 684 561 | −5 218 838 | −8 417 229 | −12 070 221 |
| Resultat e. fin. poster | −12 671 959 | −5 602 011 | −9 259 306 | −12 070 221 |
| Resultat före skatt | −12 671 959 | −5 602 011 | −9 259 306 | −12 070 221 |
| Årets resultat | −12 671 959 | −5 602 011 | −9 259 306 | −12 070 221 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 10 408 536 | 388 518 | 2 287 434 | 2 605 661 |
| Omsättningstillgångar | 15 295 254 | 37 653 013 | 23 442 233 | 18 456 930 |
| Kassa & bank | 7 149 735 | 13 464 489 | 232 407 | 2 215 581 |
| Summa tillgångar | 25 703 790 | 38 041 531 | 25 729 667 | 21 062 591 |
| Eget kapital | 13 558 352 | 26 230 409 | 288 797 | 3 553 103 |
| Långfristiga skulder | 7 813 483 | 8 370 981 | 10 910 492 | 4 619 815 |
| Kortfristiga skulder | 1 801 404 | 3 440 141 | 14 530 378 | 12 889 673 |
| Soliditet (%) | 52,7 % | 69,0 % | 1,1 % | 16,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 15,5 mkr (2023) till 8,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 12,7 mkr, en nettomarginal på −141,8 %. Samtliga de senaste 4 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 52,7 % vid årets slut, upp från 16,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med parfym och kosmetika (SNI 46450). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−130,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−141,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−34,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−24,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
−93,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,49
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,0 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför The Untamed of the North Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
3 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-11
4 varumärke(n) · 3 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB